Éneklés, hahotázás, szellemi feltöltődés és frissítő torna a szabad levegőn. Ez jellemzi a Bikás park egyik csöndes tisztásán a Hahota női tornacsoport edzéseit, amelyeket Király Vilma saját kezdeményezésként önkéntesen tart már tizenkét éve.
Király Vilma, aki nyugdíj mellett is aktívan dolgozik és sportol, tizenöt esztendeje lakik az Etele úton, gyakran látogat el a közeli Bikás parkba feltöltődni, barátokkal találkozni. Ahogy ő fogalmaz, nem vágyik saját házra, hiszen csak lesétál ide, és máris a kertjében érzi magát.
A csoport alapítója tizenhárom évvel ezelőtt kezdett el komolyan érdeklődni a nevetés jótékony hatásai iránt. Elvégezte a Hahota jóga oktatói tanfolyamot, majd elhatározta, hogy létrehoz Újbudán egy olyan közösséget, ahol felszabadultan, derűsen lehet együtt kacagni. Az ötletet később újragondolta, és a programot tornával egészítette ki, ugyanis abban hisz, hogy mozgásra minden korban és egészségi állapotban szükség van. Az általa alkalmazott Hahota jóga egy olyan mesterséges, illetve spontán nevetést kiváltó gyakorlatokra épülő tréning, ahol az öngerjesztett nevetés könnyen átalakul valódi, őszinte kacagássá, főleg ha társaságban művelik.
A Hasya jóga alapjaira épülő nevetéstechnika Madan Kataria indiai orvos találmánya, aki számos szakcikket olvasott a nevetés emberi szervezetre gyakorolt áldásos hatásáról, és úgy döntött, páciensei mellett Mumbaiban az utca embereit is nevetésre sarkallja. Szerinte a Hahota jóga kiválóan alkalmas a stressz egészségkárosító hatásainak kivédésére, a betegségek megelőzésére, az emberi szervezetben olyan természetes folyamatokat is beindít, amelyek a közérzetet pozitív irányba befolyásolják, emellett az egészségi állapot javulását eredményezi.
Sokan nincsenek azzal tisztában, hogy a kacagás erőteljes izommunkával, ennek köszönhetően pedig jelentős kalórialeadással jár, így kitűnő kiegészítője lehet bármilyen diétának, fogyókúrának, vagy akár testmozgásnak. – A nevetés frissíti az elmét, feloldja a depressziót, elűzi a búbánatot. Emlékezzünk vissza, gyermekkorunkban mennyit nevettünk, ezt kell újra visszahozni az életünkbe – véli az ötletgazda.

A Hahota női tornacsoport foglalkozásait Dubóczky Katalin nyugdíjas pedagógus általában egy rövid dallal nyitja meg, ezt követi a viccmesélés majd a hahotázás. Mikor a pulzusszám kellően megemelkedett és a jó hangulatot is megalapozták, kezdődhet a bemelegítés, aztán a nyak, a kar, a gerinc, majd az alsó testrészek edzése. Miután az egész testet alaposan átmozgatták, nyújtással és néhány pihentető jógagyakorlattal fejezik be a tréninget. Természetesen a tartóizmokra is gondolnak, ahogy Vilma mondja, a hasizmok karbantartása jócskán ráfér mindenkire. Emellett nagy hangsúlyt fektetnek a nyaki izmok lazítására, ezekre a területekre a sok ülés és képernyőnézés okozta egészségtelen testtartás rossz hatással van.
Bár a nyári vakáció ideje alatt a foglalkozásokon általában kevesebben vesznek részt, van amikor időjárástól függetlenül akár harmincan is együtt mozognak és hahotáznak. A legidősebb tag, a 89 esztendős Piroska korát meghazudtolóan, lelkesen és kitartóan tornázik a többiekkel. A csapat tagjainak mindig örömteli az együttlét, a születésnapokat és névnapokat gyakran tortázással ünneplik meg. Király Vilma számára ezek az találkozók nemcsak a mozgásról, a nevetésről és az élményről szólnak, hanem a közösségépítésről. Úgy gondolja, az értékes összetartó közösségekre manapság óriási szükség van.
– Legnagyobb vágyam, hogy egyszer megafonnal a kezemben ott állhassak a domb tetején a bikák mellett, és annyian tornáznának velem, hogy tele legyen a park. Ekkor érezném azt igazán, hogy az emberek végre tesznek valamit az egészségükért – mondta lapunknak. A csoportról többet meg lehet tudni a Hahota női torna Facebook-oldalon, a tornához pedig bárki csatlakozhat (férfiak is) kedden és csütörtökön reggel 8 órától a Bikás parkban.