Az Új Budai Parkszínpadnál és környékén várta egész nap a látogatókat június 2-án Újbuda 13 nemzetiségi önkormányzata. A szabadtéri fesztivált Bárka névre keresztelték a szervezők, utalva arra, hogy ezzel is átmentik az utókor számára fontos értékeket: a legalább tizenháromféleséget, a fűszereket és a hangszereket, a rímeket, a viseletet, a humort, a közösségben rejlő mélységet, szépséget.
A fesztiválra érkezőket egyebek között szerb ételekkel és bajor sörökkel kínálták, és belekóstolhattak a ruszin barackos gőzgombócba, a szlovák sztrapacskába, a német strudelbe, a lengyel zurek levesbe, a bolgár sopszkasalátába, a cigány bodagba és töltött káposztába is.
A görög sátorban kézműves foglalkozások mellett tea- és szuvlakikóstoló várta az érdeklődőket, akik ógörög harci ruhákat is felpróbálhattak. A szlovák kisebbségi önkormányzat nyelvi workshoppal, népviselet-bemutatóval, népi hangszeres zenével fogadta a résztvevőket. A lengyelek a Wonderland kiadó programjaival és interaktív gyermekfoglalkozásokkal mutatták meg magukat, de volt náluk magyar–lengyel irodalmi sarok, illetve iparművészeti vásár is. Felsorakoztak mindemellett az örmény, a szerb, a bolgár, a ruszin kultúra kincsei is, sok helyen lehetett fotókat készíteni nemzetiségi viseletekben.
– Újbuda a város egyetlen szeglete, ahol 13 nemzetiség él és aktív, a nemzetiségek ünnepének így nagy hagyománya van – hangsúlyozta dr. László Imre polgármester. Barabás Richárd alpolgármester kiemelte: létezik a prosperáló sokszínűség hálója a kerületben, és az önkormányzat feladata, hogy a nemzetiségek kultúrájának teret engedjen.
T. K.