Halat, tévémacit, a nagy ho-ho-horgászt ábrázolják azok a graffitik, amelyeket a Bercsényi utca 10.-ben, az Adaptérben és annak utcára néző ablakaiban lehet megtekinteni május 22-étől. Az általában falakat díszítő rajzokat digitális környezetben, különböző képernyőkön is láthatják az érdeklődők Újbuda kreatív technológiai tudásbázisán. Kovács Rebeka kurátor nemcsak a graffiti esztétikai értékei és társadalmi kontextusa szerint válogatta ki a bemutatott műveket, hanem a technológiai innovációt is szem előtt tartotta.
A kiállítást megnyitó dr. László Imre, Újbuda polgármestere beszédében hangsúlyozta, a graffiti esetében fontos felismerni és elismerni az esztétikai értéket, a street artban rejlő lehetőséget – meggyőződése, hogy a street art gazdagabbá teszi a művészetet.
– Az animációs eljárások és a virtuális valóság technológiája lehetővé teszik a graffitis szubkultúra alkotóinak, hogy utcai művészetüket kiterjesszék, és digitális dimenzióban gondolják tovább – mondta Kovács Rebeka. A kiterjesztett valósággal kiegészített műalkotások izgalma, hogy a mesterséges és a tényleges valóságból fakadó élményeket képes ötvözni. – Kiléphetünk a fizikai térből, és egy újban találhatjuk magunkat – tette hozzá a kurátor.
Az Adaptér látogatói felület nélkül is graffitizhetnek: bárki megtapasztalhatja, milyen egy fényforrás és egy kamera segítségével a levegőbe rajzolni. A színes graffitik készítését is ki lehet próbálni VR-szemüvegek segítségével.
A tárlat apropóját egy korábbi, XI. kerületi rendezvény adta: a LUGO kiállítás Lugosi László fotós graffitikről készült munkáit mutatta be a Móricz Zsigmond körtéren felállított interaktív LED-falon.
T. K.