A Semmelweis égisze alatt újul meg az OSC

A Semmelweis Egyetem veszi át a nagy múltú OSC Vízilabda Sportegyesület leigazolt sportolóit, beleértve a férfi vízilabda OB I-ben szereplő felnőttcsapatot és az utánpótlást is. A váltás fő oka az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által feltárt, a vezetőséget érintő költségvetési csalás és sikkasztás gyanúja, amely az állami támogatások megvonásához vezetett. Az elmúlt években lendületesen fejlődő OSC kormányzását az egykori válogatott vízilabdás, Tóth Márton veszi át, aki nemcsak bajnokcsapatot építene, de akár újra felvenné az Újbuda nevet is.

Váratlanul érte az OSC Vízilabda SE vezetését az ÁSZ tavaly nyári helyszíni ellenőrzése, amely során a jelzett 207 milliós készpénzállomány helyett csupán 29 millió forintot találtak a házipénztárban. A vizsgálat szerint az egyesület két vezetője, Konrád Mária és Becsey Péter a sajátjaként rendelkezett az OSC vagyonával, ezért költségvetési csalás és sikkasztás gyanúja, valamint a 2021–2022-ben szabálytalanul felhasznált szövetségi és egyéb állami támogatások miatt az ÁSZ a hatóságokhoz fordult. Becsey korábban is keveredett már hasonló helyzetbe. Egy független könyvvizsgálói jelentés szerint 2016–2020 között az általa vezetett II. kerületi Sport Kft. 450 millió forint közpénzt költött utazásokra, hotelszámlákra és méregdrága luxuscikkekre, ezért a cég új vezetése három éve feljelentést tett, a II. kerületi önkormányzat pedig több mint 200 millió forint kártérítést követel tőle.

Vissza az alma materbe

A Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) az év elején úgy döntött, nem ad több tao-támogatást az OSC-nek. Ez minden bizonnyal az egyesület ellehetetlenüléséhez vezetett volna, a szövetség elnöksége azonban nem akarta veszni hagyni az eredményes klubot, ezért felkérte a Semmelweis Egyetemet (SE), vegye át az OSC nagyjából 250 fős utánpótlás-, illetve felnőttcsapatát. A lépés az egyetem sportértékét is növeli, hiszen az SE így az OSC-vel vághat neki a 2025-ös bajnoki szezonnak. Az Orvosegyetem Sport Club (OSC) ezzel visszatér az alma materbe: 1957-ben a Semmelweis jogelődjének sportegyesületeként alakult meg a klub az egyetem hallgatóiból és dolgozóiból.

A sportolók július 1-jétől a Semmelweis Egyetem Sport Klub (SE Sport Klub) vízilabda-szakosztályába igazolnak át, Semmelweis OSC néven folytatják tovább az edzést és a versenyzést a megszokott környezetben, a Nyéki Imre Uszodában, változatlan tagdíjjal, saját edzőik felügyelete alatt. Az SE Sport Klub 14 aktív szakosztállyal működik (kézilabda, vízilabda, röplabda, labdarúgás, kosárlabda, asztalitenisz, jégkorong, küzdősportok, tenisz, tollaslabda, úszás, szabadidősport, sakk és bridzs). Az egyetem célja, hogy a jelenlegi OB I/B-s női vízilabdacsapat erősítése mellett női utánpótlást is kiépítsen, és minél több hallgatója sportolhasson az OSC-ben sportösztöndíjjal.

Feltörekvő csapat – új szemlélet

Merkely Béla, az SE rektora és a sportklub elnöke Tóth Márton magyar bajnokot, egykori válogatott vízilabdázót kérte fel a sportigazgatói posztra. Az OSC korábbi játékosának neve már jóval az ÁSZ-vizsgálat előtt felmerült, a Becsey–Konrád páros jelezte, hogy számítanának rá a klub operatív vezetésében. – Már akkor szívesen mondtam igent az előzetes felkérésre, pedig nem tudtam, lehet-e ebből egyáltalán valami. Testhezállónak érzem a feladatot, hiszen edző nem akartam lenni, de szerettem volna a vízilabda közelében maradni – fogalmazott lapunknak az új vezető.

A tizenöt évvel ezelőtti újjáalakulása óta az OSC progresszív fejlődésen ment keresztül, az akkor húsz gyerekkel induló klub mára megközelítőleg 250 tagot számlál. 2015-ben az OSC megnyerte a Magyar Kupa döntőjét, számtalanszor küzdött a bajnoki címért, a BL-ben több alkalommal szerepelt sikeresen. Az együttes jelenleg a 4. helyen áll az OB I listáján, évek óta az élvonal meghatározó tagja. A klub nemrég nyert ezüstöt az országos ifjúsági vízilabda-bajnokságon, ami az igazgató szerint az újkori OSC legnagyobb utánpótlás-eredménye. – Budapesten, de az országban is az OSC a legnagyobb utánpótlásbázis. Ez 15 esztendő munkája, megtisztelő ezt a csapatot átvenni – tette hozzá.

Újratervezett finanszírozás

Tóth Márton az OSC-hez méltó tervekkel vág neki a munkának. – Érmeket, bajnokságokat szeretnénk nyerni. Nagy meló lesz, mert az élvonalban nagyon jó csapatok vannak, kiélezett a verseny. Az erős újbudai bázisunkra viszont lehet építeni – mondta a sportigazgató. A szakmai munka mögé transzparens gazdasági hátteret építene, de megreformálná a vízilabda- és klubkultúrát is. – Az, hogy minden forinttal el tudjunk számolni, az elmúlt évek hibái után elsődleges szempont lesz – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy az ország egyik legkiválóbb egyeteme felé is felelősséget érez.

A Semmelweis Egyetem klubjához való csatlakozással változik a finanszírozás is. Az utánpótlás-nevelés költségeit a SE Sport Klubjában legnagyobb részt tao-támogatásból és a tagdíjakból fedezik, utóbbi havi díja idén változatlan marad. A tagdíjbefizetés egyszerűsödik, erre és az üzenőfalas kommunikációra online platformot hoznak létre – 250 szülővel más úton nehéz kommunikálni.  

Az egyetem és az SE Sport Klub közös tulajdonba vett kft.-je elsősorban szponzorációkat, cégadományokat fogad majd. Itt a sport iránt elkötelezett, különösen a vízilabdát szerető szervezetekre számítanak, köztük Újbuda Önkormányzatára is, mivel  itt található az edzéseknek helyet adó uszodai bázis.

– Az OSC mögé álló fő támogató arra is számíthat, hogy a felnőttcsapat a Semmelweis OSC nevet a szponzor nevével kibővítve használná a bajnokságban – jelezte terveit a vezető. Tóth Márton leszögezte, bár az alapítványi fenntartású SE az ország legnagyobb betegellátóinak üzemeltetőjeként közpénzzel dolgozik, a vízilabda nem a közfinanszírozott egészségügyi rendszertől venne el forrást, hanem a támogatói, szponzori bevételekből részesülne.

Az egyesület nem ok nélkül számít arra, hogy az önkormányzat kiemelt szponzorrá válhat, hiszen az elmúlt 15 évben Újbuda volt az OSC otthona, a kerület jelentős összeggel támogatta a sportszervezetet. – Nagyon bizakodó vagyok. Folynak az egyeztetések, a kerület nyitott arra, hogy július 1-jétől új alapokra helyezzük kapcsolatunkat és kölcsönösen segítsük egymást – árulta el az igazgató, aki szerint ez nemcsak anyagi juttatást jelenthet, hanem bármilyen segítséget, amire a sportolóknak szükségük lehet. A Semmelweis OSC már a kerület sportcégével is folytat tárgyalásokat a Nyékiben bérlendő irodáról, a zökkenőmentes uszodahasználatról és a legmagasabb kiadást jelentő pályahasználati díjról. Tóth Márton szerint nagy munka lesz mindent a nulláról újraépíteni, ezért lehetnek csúszások, ám azon dolgoznak, hogy ezt se a szülők, se a gyerekek, se a profi sportolók ne érezzék meg.

Török Dániel

A ROVATBÓL