Leállt az Ulászló utcai Saroktelek rehabilitációs projektje, miután a bölcsődeépítésre elnyert állami százmilliók hónapok óta nem érkeznek meg az önkormányzat számlájára. Ugyanez a helyzet a Gyermekegészségügyi Centrumban kialakított egynapos sebészet esetében. Lapunk megkeresésére kiderült, más településeken sem ritka, hogy a kormány indoklás nélkül blokkolja a kifizetéseket.
A magyar kormány már három éve meggátolja, hogy az Újbudai Gyermekegészségügyi Centrum egynapos sebészeti részlege megkezdhesse működését. Több ezer sürgős műtétre váró budapesti beteg részesülhetne itt ellátásban öt orvosi területen (sebészet, szájsebészet, urológia, ortopédia, szemészet), jelentősen csökkentve ezzel a várólistákat, a belügyminisztérium azonban miniszteri és államtitkári ígéretek ellenére sem adta még ki a használatbavételi engedélyt.
Ez év elején az is nyilvánvalóvá vált, hogy az állam a XI. kerület új bölcsődéjének építését is akadályozza. Újbuda Önkormányzata tavaly ősszel adta át az Ulászló utcai elhanyagolt saroktelek teljes rehabilitációját célzó projekt első ütemét, egy ezer négyzetméteres közparkot. Az elfogadott tervek szerint gyermekháziorvosi rendelő és bölcsőde is létesülne a telken. Csakhogy az utóbbi létrehozására 2024 márciusában elnyert 837 millió forintos állami pályázati forrás (Széchenyi Terv Plusz) máig nem érkezett meg, az önkormányzat többszöri megkeresésre sem kapott választ.
A kifizetések mellőzésének, a pályázatok semmibe vételének kormányzati gyakorlata más önkormányzatokat is sújt. Érd 2022 nyarán szintén bölcsődeépítésre több mint 827 millió forintot nyert el, ám a pénz a szabályos pályázati eljárás ellenére sem érkezett meg. A kormányzat azonnal beszüntetett minden kommunikációt, és azóta sem reagál. Emiatt a beruházás leállni kényszerült, majd a korábban rögzített vállalkozói és pályázati szerződések sürgető határideje miatt a város kénytelen volt úgy dönteni, hogy saját forrásból, banki hitel bevonásával kezdi el az építkezést.
Óbuda arra számított, hogy a Szél utcai bölcsődéje egy sikeres EU-s pályázat segítségével bővülhet és energetikailag korszerűsödhet. A 2024 márciusában elnyert 350 milliós forrás kifizetéséhez szükséges támogatási szerződést azonban az állam nem volt hajlandó megkötni. A forgatókönyv a szokásos: a kormány a sorozatos megkeresések ellenére hallgat. Mivel a közbeszerzés az elbírálási folyamattal párhuzamosan lezajlott, a bölcsődefejlesztésnek már leszerződött kivitelezője volt. A felek rögzítették, hogy a szerződés csak akkor él, ha 180 napon belül megérkezik a pályázati forrás, így az mostanra meg is szűnt, és mivel az EU gyors elszámolást vár a tagállamoktól, ebből a beruházásból jó eséllyel nem lesz semmi – közölte levelében Óbuda Önkormányzata.