Evidensnek tűnhet a kérdés, de vajon tényleg tisztában vagyunk vele, vagy csak addig ismételjük a sorokat, amíg bele nem égnek a mondatok és a szavak a memóriánkba? A tanulás folyamata ennél sokkal összetettebb – és ha tudatosan alakítjuk ki a saját stratégiánkat, sokkal hatékonyabb is lehet.
Éppen ezt a témát járták körbe azok a motivált fiatalok, akik február 7-én részt vettek a B29 Ifjúsági Közösségi Térben az Educational Urban Community (EdUCo) nemzetközi projekt keretében megvalósuló „Fiatalokkal a zöldebb jövőért” kerületi szemléletformáló programsorozat harmadik alkalmán. A Hozd ki a legtöbbet a tanulásból! – Fenntartható tanulás workshop középpontjában az állt, hogy a résztvevők felismerjék saját tanulási folyamataikat és azokat tudatosabban használják.
A tanulás egyik alappillére, hogy azonosítsuk erősségeinket, és tudatosan fejlesszük azokat a készségeket, amelyekben még van hová fejlődnünk. De vajon hogyan lehet ezt a gyakorlatban megvalósítani? A közös műhelymunka remek alkalmat adott arra, hogy a fiatalok feltérképezzék saját erőforrásaikat és tanulási igényeiket. A cél nem csupán az volt, hogy rálátást nyerjenek saját képességeikre, hanem hogy felismerjék, hogyan építhetik be ezeket hosszú távon az életükbe, akár a tanulásban, akár a későbbi munkájuk során.
És ha már a jövőről van szó, nem mehetünk el a munka világának változásai mellett sem. A technológia rohamos fejlődése, különösen a mesterséges intelligencia megjelenése, folyamatosan átalakítja a munkaerőpiacot. De milyen tudáskészletre lesz szüksége az embereknek a jövőben? Milyen szakmák szűnnek meg, és milyen újak jelennek meg helyettük? Ezek a kérdések mindannyiunkat érintenek, hiszen a folyamatos tanulás és az alkalmazkodóképesség ma már alapvető elvárás minden területen.
Földi Barbara ifjúságsegítő, a program workshopvezetője így fogalmazott: „A tanulás tanulása olyan átfogó kompetencia, amit az ember életkortól függetlenül bármikor elkezdhet fejleszteni. Képzeljük el ezt úgy, mint az izomépítést – senki sem születik izmosan, hanem rendszeres és tudatos edzéssel formálja a testét. Ugyanígy a folyamatos tanulás és önképzés tesz bennünket sikeresebbé és boldogabbá, nemcsak a munkánkban, hanem a magánéletünkben is.”