Warning: Undefined array key "real-accessability" in /data/6/d/6d2b8969-ea22-4273-9242-92c3d4ee66b4/ujbudaonline.hu/web/wp-content/plugins/real-accessability/real-accessability.php on line 31
class="post-template-default single single-post postid-16048 single-format-standard theme-Newspaper real-accessability-body td-standard-pack woocommerce-no-js wpt_device_desktop wpt_table_body wpt-body-Product_Table elfogult-ajanlo-28 global-block-template-1 tdb_template_290 elementor-default elementor-kit-3600 tdb-template tdc-header-template tdc-footer-template td-animation-stack-type0 td-full-layout" itemscope="itemscope" itemtype="https://schema.org/WebPage">

Elfogult ajánló

Néhány jó programot, könyvet, koncertet, színházi előadást ajánlunk – kizárólag elfogultan. Olyat, amit mi szeretünk, és bízunk benne, hogy másnak is legalább akkora örömet okoz.

Jubileumi textúra

A Textúra igazi kulturális innovációnak számított, amikor tíz évvel ezelőtt elindult. S azóta is jól tartja magát. Se nem színház, se nem múzeumlátogatás, miközben tulajdonképpen mindkettő. Tíz kiválasztott műtárgyhoz írnak rövid szövegeket kortárs magyar írók, amelyeket aztán a múzeumban, a kép vagy szobor előtt adnak elő kiváló színészek, zenészek és táncosok kíséretében. Mindez egyszerre folyik a múzeumban tíz helyszínen, a nézők csoportokra osztva sétálnak át egyikről a másikra, ráadásul az előadók általában karnyújtásnyira állnak tőlük, ami egészen különleges érzés.

A Textúra tizedik évadjában a Szépművészeti Múzeumba látogathatunk el tíz alkalommal február–márciusban, és a jubileumra az előző évek alkotásaiból válogattak a szervezők. Vicces és drámai szövegek váltogatják egymást, a közönség egyre izgatottabban követi azt a táncost, aki az adott csoportot újabb kalandok felé vezeti. A megnyitó közös, majd egy Bodor Johanna koreografálta kis táncjelenet után kiválasztjuk azt a szereplőt, aki a mi jelünket mutatja föl – a mi csoportunk a napocskát kapta –, és már indulhatunk is a Remete Kriszta kitűnő jelmezeibe bújtatott művész után. A szereposztás a legtöbb jelenetnél kettős, de egyik tényleg jobb, mint a másik. Mi elsőként Mészáros Mátét hallgathattuk meg, aki Háy János monológját adta elő – frenetikus beszélgetés egy Erosz-torzó szoborral. Annak is megvolt a maga bája, amikor a taps után egy hölgy a műsorfüzettel az előadóhoz lépett: maga most melyik? A Mészáros Máté vagy a Schneider Zoltán? Gyabronka József – aki régóta az egyik legkitűnőbb magyar színésszé nőtte ki magát – Esterházy Péter: A hirtelen barátság című prózáját  egy Goya-portré előtt mondta el. Valahogy úgy hangzik az egész, mintha tényleg akkor, ott találná ki nekünk ezt a furcsa történetet, ha már így összefutottunk. Miközben a szöveg nagyon is „esterházys”, kitalált és jól felépített – ráadásul, mint minden szereplőnek, Gyabronkának is újra meg újra elő kell adnia a múzeumban kószáló csoportoknak. És tizedszerre is éppen olyan spontánnak és eredetinek tűnik, mint elsőre. (A másik szereposztásban Hegedűs D. Gézáé az Esterházy-mű.)

Závada Pál igen szerencsés, mert két remek színésznőt kapott  „levele”, a Kelt Amszterdamban 1665 májusában című novella. Pieter de Hooch Levelet olvasó lány című képe előtt Szász Júlia egészen fergeteges volt. Sodró Elizával még nem láttam a produkciót, de érte a világ végére is érdemes elmenni, nemhogy a Szépművészetiig.

És sorolhatnánk tovább a többieket is, nincs itt gyenge vagy unalmas pillanat – olyan igazi jó élmény ezen részt venni.
(Textúra, Szépművészeti Múzeum, február 11.–március 28. Rendezte: Valló Péter; koreográfia: Bodor Johanna; jelmez Remete Kriszta.)

Dési János

A ROVATBÓL

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support