Csúcsra járt a roncsautók elszállítása

Február végéig rekordmennyiségű, 30 járművet szállíttatott el az Újbuda Közterület-felügyelet a XI. kerületből. A magas szám mögött az áll, hogy a tevékenységet végző vállalkozónak le kellett állnia, amíg le nem szerződött a hulladékgazdálkodást átvevő Mohuval, így a roncstelepen torlódás alakult ki. Cikkünkből kiderül, a hatóságok milyen esetekben szállíttathatnak el autót, és adott esetben hogyan lehet azt visszaszerezni.

– A bejelentett járművek nagy részét mostanra elszállították, a tavalyi átszerződés miatt keletkezett hátrányt ledolgoztuk, így hasonló roham nem várható a közeljövőben – tájékoztatott Bleszák Tibor, a felügyelet vezetője. Az Újbuda Közterület-felügyelet egész évben intézi a roncsautók elszállítását, a Mohu megjelenése azonban tavaly fennakadást okozott.

A roncsautókat nem a közterület-felügyelet viszi el, hanem egy szerződéses partner, teljes körű szolgáltatást nyújtva az elszállítástól a tároláson át a gépjármű értékesítéséig vagy bontásáig, majd az alkatrészek hasznosításáig. Az általános menet szerint a közterületen engedély nélkül otthagyott, majd elszállított roncsautót a vállalkozó hat hónapig köteles tárolni. Ha addig jelentkezik a tulajdonos, visszakaphatja gépjárművét, amint kifizeti az 17 250 forint szállítási és az 1200 Ft/nap tárolási díjat. Ha nem jelentkezik ez idő alatt, a kocsit árverésre bocsátják vagy bontásra kerül. A roncstelep hivatalosan csak akkor bonthat szét járműveket, ha partneri szerződése van a Mohuval. Ez a szerződéskötés húzódott el, ezalatt pedig feltorlódtak a telepen a bontásra váró autók.

A közterület-felügyelet igazgatója azt is elárulta, hogyan lehet elkerülni a felesleges elszállítást. Alapesetben, ha egy huzamosabb ideig közterületen tárolt kocsinak nincs érvényes műszaki engedélye és/vagy rendszáma, a közterület-felügyelet intézkedhet. – Ez nem kötelesség, hanem lehetőség – hangsúlyozta Bleszák Tibor. Van megoldás arra is, ha a jármű átmenetileg üzemképtelen vagy lejártak a papírjai. Ez esetben a gépkocsi úgy állhat közterületen, ha annak tulajdonosa engedélyt kért rá. Ez általában azt jelenti, hogy az önkormányzat városüzemeltetési osztályától közterület-használati engedélyt kell igényelni, ami 30 napra érvényes, és egyszer 60 napra hosszabbítható. – Ez azért hasznos, mert bárkivel előfordulhat, hogy nem tudja azonnal megújítani a lejárt műszakit, és elvinni az autóját máshova, de később még használni szeretné azt – tette hozzá az igazgató.

Az érintettek a közterület-felügyelet honlapján tájékozódhatnak arról, honnan, mikor, milyen járművet szállítottak el, innen tudhatják meg a tároló telephely elérhetőségét is. (A felügyelet emellett értesítést is küld.) – A közterület-felügyelet ügyfélszolgálatán regisztrált jármű adatai mellé általában érdemes bejegyeztetni elérhetőségünket, leginkább a telefonszámunkat, így ha elszállítás történne, a felügyelet azonnal értesíteni tudja a tulajt, és meg lehet úszni a kiváltás bonyodalmait – mondta el az igazgató.

A roncsautókat nemcsak telefonon, hanem az Újbuda-app segítségével is be lehet jelenteni. A telefonos alkalmazás a helyszínen fotókat készít, és egy gombnyomásra bejelentést tesz, az appon keresztül pedig válasz is érkezik a felügyelettől. Bleszák Tibor hangsúlyozta, szerencsére nem minden bejelentésből lesz elszállítás. Az elmúlt évben több száz jelzés érkezett roncsautókról, amelyekre a kivizsgálás után figyelmeztető matricát ragasztottak. A megjelölt autók jó részét tulajdonosa eltávolította a közterületről, így nem volt szükség hatósági intézkedésre.

T. D.

A ROVATBÓL