A gyermekek védelméről nyilatkozott a kerület

A képviselő-testület februári ülésén a bicskei pedofilügyhöz kapcsolódó köztársasági elnöki kegyelem kapcsán adott ki politikai állásfoglalást Újbuda Önkormányzata, amely többek között szorgalmazza a gyermekek valódi védelmét szolgáló intézkedéseket és a lemondott köztársasági elnökök javadalmazásának megszüntetését.

„Magyarországnak minden arra alkalmas intézkedést meg kell tennie, hogy megvédje a gyermekeket a nemi erőszak, a fizikai és lelki bántalmazás bármilyen formájától”. Ezzel a mondattal indul az a politikai nyilatkozat, amelyet Újbuda vezetése első napirendi pontként javasolt elfogadásra a februári testületi ülésen. A szimbolikus kiállás az elmúlt hetekben kirobbant ügyre reagál, amelyben kiderült: Novák Katalin köztársasági elnök tavaly kegyelmet adott a Bicskei Gyermekotthon lakóit tíz éven át szexuálisan zaklató igazgató bűntársának, K. Endre igazgatóhelyettesnek, aki vallomások visszavonására kényszerített áldozatul esett gyerekeket.

A nyilatkozat egyúttal követeli: a kegyelmi döntést megalapozó előkészítő folyamatot hozzák nyilvánosságra, hogy kiderüljön, kinek milyen politikai és büntetőjogi felelőssége van az ügyben. Mivel a döntés alapjaiban rengette meg a köztársasági elnök intézményébe vetett közbizalmat, a szöveg arra is felszólít, hogy a morálisan elfogadhatatlan, a tisztséghez méltatlan ügyek miatt lemondott köztársasági elnökök ne kapják meg a törvény szerint élethosszig járó, jelenleg havi 4,6 millió forintos államfői fizetést, autót és sofőrt, kiemelt egészségügyi ellátást, első osztályú repülőjegyeket, valamint az igény szerinti rezidenciát. A felhívás azt is követeli, hogy a választópolgárok közvetlenül dönthessenek az új köztársasági elnök személyéről. A nyilatkozatot név szerinti szavazáson 16 igennel megszavazta a képviselő-testület; a Fidesz–KDNP-frakció tagjai a szavazás idejére kivonultak a teremből.

A testületi ülésen döntöttek arról, hogy havi bruttó 30–70 ezer forintra emelik a fiatal sportolók érvényesülését segítő Papp László Sportolói ösztöndíj összegét, a kerület túlépítésének megakadályozása érdekében pedig módosították a Kerületi Építési Szabályzatot (KÉSZ). A képviselők módosították a fakivágások szabályozását is, hogy minél kevesebb fát kelljen kivágni, és minél többet lehessen pótolni.

Kegyelmi botrány: lecserélik a köztársasági elnököt
A botrányossá dagadt kegyelmi ügy miatt február 10-én tévébeszédben jelentette be lemondását Novák Katalin köztársasági elnök. Novák tavaly elnöki kegyelemben részesítette a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettesét, akit az intézményben elkövetett pedofil bűncselekmények eltussolása miatt ítéltek el. Novák Katalin mellett a kegyelmi kérelmet elé terjesztő Varga Judit volt igazságügyi miniszter is távozott a közéletből, lemondva parlamenti mandátumáról, illetve az európai parlamenti választásra összeállítandó Fidesz-lista korábban neki ígért vezető helyéről. A botrányra reagálva több ellenzéki párt aláírásgyűjtésbe kezdett amellett, hogy az új államfőt ne az Országgyűlés válassza meg, hanem közvetlenül a választópolgárok. A kormánypártok azóta bejelentették, hogy Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság jelenlegi elnökét jelölik a megüresedett köztársasági elnök pozícióra. A parlamenti szavazás várhatóan lapzártánk után zajlik le.

A ROVATBÓL