A hiperinfláció, a nyersanyagár-robbanás és a rezsiválság már 2022-ben felbolygatta az ingatlanpiacot: a korszerű házak, lakások árai elszálltak, az alacsony energetikai besorolásúak viszont nehezen eladhatóvá váltak. Az év utolsó negyedére – a hosszú menetelés után – megtorpant a piac. A szakma idén csökkenő kereslettel és árakkal számol, de nagy olcsóságra azért nem kell számítani.
– Éves összevetésben 40 százalékkal esett vissza mára az adásvételek száma az ingatlanpiacon. A folyamat 2022 második felétől indult, miután kitört a háború és felfordult az európai gazdaság. Kevesebb lett a vevő, az árak pedig már tavaly ősszel stagnálásra váltottak – összegzett Balogh László ingatlanszakértő. Most hasonló áron vehetünk ingatlant, mint tavaly ősszel, de még mindig 15-20 százalékkal drágábban, mint tavaly februárban. Az ingatlan.com szakembere elmondta, Újbudán az elmúlt évben az új építésű lakóparkok fejlesztése feljebb húzta az árakat, ami keresletet csábított a kerületbe, így Újbuda lakáspiaci szempontból még mindig a fővárosi top háromba tartozik a XIII. és a XIV. kerület mellett.
A piac lassulásához más is hozzájárult. A magas infláció ellen a jegybank alapkamat-emeléssel védekezik, amit a kereskedelmi bankok lekövettek a lakáshiteleknél. Míg másfél évvel ezelőtt akár 2–3 százalékos kamattal is felvehettünk hitelt, addig most az átlagkamat 10 százalék felett jár. A szakértő elmondta, az ingatlanpiac 2015 óta tartó „hét bő esztendeje” alatt minden évben 20–25 százalékkal nőttek a budapesti és a nagyvárosi ingatlanárak, ami közel háromszoros emelkedést jelentett ebben az időszakban. Ezalatt az alacsony kamatok mellett kedvezőbb piaci hitelhez lehetett jutni, mint amit az állami családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) mellett lehetett felvenni.
– A piaci feltételek megváltozása miatt az adásvételek száma a 2021-es 165 ezerről 2023-ra akár 100 ezerre is mérséklődhet – mondta Balogh László. Sokan azt remélik, meredeken esnek majd az árak, de ez általában lassan megy végbe. A 2008-as gazdasági világválság alatt az ingatlanpiacon 25 százalékos árcsökkenés zajlott le négy év alatt. Az ingatlanos szerint a mostani rezsiválság látható változásokat indított be. Bár nagyon kevés felújítás történt tavaly, már látható, hogy elindult egy korszerűsítési hullám; egy komolyabb energiahatékonysági beruházás milliókkal is megnövelheti az ingatlan értékét. – Mivel a lakásárak stagnálnak, akárcsak az albérleti díjak, az ingatlan most nem tekinthető jó befektetésnek – tette hozzá a szakértő.
T. D.