A Reptér, a Lady N és a Mamma Maria slágerek legendás előadója, Korda György felesége, Balázs Klári társaságában élő podcastban vallott cukorbetegségéről, a diabétesszel élés buktatóiról és sikereiről Asiama Evelyn dietetikusnak. A beszélgetés után az örökifjú előadópáros édes bűnökről és gyógyító módszerekről vallott lapunknak
Mikor kezdődött, mennyire volt nehéz megküzdeni a cukorbetegséggel, hogyan sikerült integrálni az életedbe?
Korda György (Gy): Harmincöt évvel ezelőtt kezdődött, és azért volt nehéz, mert nem tudtam, mit jelent cukorbetegnek lenni. Fiatal voltam, nem voltak kiugróan kellemetlen tüneteim. Zsibbadt egy-két lábujjam, aztán amikor ez egyre gyakoribbá vált, elmentem orvoshoz, aki annyit mondott: Uram, ön cukorbeteg.
Balázs Klári (K): Rám azért is volt nagy hatással a dolog, mert én viszem a konyhát, én járok vásárolni és én főzök. Ráadásul vannak néha csavarok a történetben… Gyuri! Kibeszélhetlek?
Gy: Persze.
K: Szóval én mindig odafigyelek a diétájára, de amikor leül pókerezni vagy ultizni, észrevétlenül becsúszik egy-két finom falat, ami tiltólistán van. Erről én nem tudok, csak amikor másnap mérem a cukrát, látom, hogy jó magas. Kérdem, mit ettél. Azt mondja: „mit is?… ja tényleg! Úgy izgultam, észre sem vettem, hogy egy nagyon jó tésztát közben megettem”. Szerzetesi életet nem tudok ráerőltetni, de általában nagyon odafigyelünk az étkezésre.
Gy: Erről Klárika nem tehet. Én mindig kártyáztam, elárulom, pénzben is játszottam, ráadásul cigarettáztam. Aztán cigarillóra, végül szivarra váltottam, de még azt is letüdőztem. Szóval adtam magamnak becsületesen. Aztán Klárika egyszer csak azt mondta: na ennek vége!
K: Sok mindent megtanult, részben a saját kárán, de szerintem soha nem késő, odafigyeléssel ezt szinten lehet tartani.
Milyen tanácsot adnátok az érintetteknek, cukorbetegen, hogyan lehet minimális lemondással, kényelmes élet élni?
Gy: Nagyon nehéz ilyet mondani, mert minden eset más. De annyit fejlődött az orvostudomány, a gyógyszerek, a gyógymódok, hogy sokkal egyszerűbb dolga van a mai embernek, mint korábban. A lényeg a megelőzés. Mivel alattomos betegségről van szó, sokáig fel sem tűnik. Amikor viszont megmutatja magát, sokszor már olyan roncsolást végzett a szemben, a vesében, a májban, a lábunkban vagy az erekben, amit nem lehet helyreállítani.
K: Az étkezésre tényleg nagyon oda kell figyelni. ha mégis becsúszik egy kis bűnözés, azt kompenzálhatja például a mozgás. Régen Gyuri rendszeresen járt úszni, az nagyon jó volt. Mára maradt a szobabicikli, néha egy egész filmet végignéz tekerés közben. A mozgás elengedhetetlen. Ha valaki már fizikailag nem tud rendesen sportolni, de legalább sétál, az is sokat számít. Én rossz alvó vagyok, de mielőtt lefekszünk, kiszellőztetem a hálószobát, és a körteraszunkon sétálok két-három kört, ha esik, ha fúj. Ez nagyon bevált.
Ha a szükség úgy hozná, meglátogatnátok a Diabétesz Központot?
K: Erre éppen most kerül sor, mert megrendeltem Gyurinak egy csoda cukormérőt, amit szakember fog ott felhelyezni. Ilyenkor egy szenzort elhelyeznek a karon, az eszköz másik részét csak hozzá kell érinteni, és azonnal megmutatja az aktuális vércukorszintet. Ehhez egyetlen szúrást végez az eszköz, a napi három ujjbegyszúrás helyett, ami sokkal kíméletesebb a hagyományos cukormérésnél.