Az év elején a tankerületek számos iskolának megüzenték: nem tarthatnak többnapos kirándulásokat, mert sokba kerülne kifizetni a tanárok túlórapénzét. A gyakorlat nem új keletű, a pedagógusok évek óta pereskednek többletmunkájuk elismeréséért. Újbuda most kiegészítő támogatást ad az osztálykirándulások napidíjára.
Az Észak-pesti Tankerületi Központ betiltja az ottalvós osztálykirándulásokat, hogy „ne kelljen a pedagógusoknak kifizetni az ezért járó túlórapénzt” és a különbuszok bérlését. A döntés miatt leszervezett utakat is vissza kellett mondani – derült ki Tóth Endre, Újbuda országgyűlési képviselője februári Facebook-posztjából, aki egy XVI. kerületi lakostól értesült az ügyről. A tiltásról szóló hírt a tankerület másnap cáfolta, ám nem sokkal később az érintett XV. és XVI. kerületi pedagógusok a sajtóban megerősítették, hogy a tankerület szóban utasította erre az igazgatókat. A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás erre úgy reagált: ha a tankerületek részéről nincs is írásos utasítás, az iskolaigazgatók szinte biztos, hogy nem döntenek önállóan, saját hatáskörben pénzügyi kérdésekről, így az osztálykirándulásról sem.
Törvény szerint jár
2013 óta törvény szabályozza a pedagógusok rendkívüli munkavégzését, tehát azt, milyen esetben jár nekik túlórapénz. A pedagógus-életpályamodellt bevezető kollektív szerződéssel egyszerre hatályba lépett kormányrendelet szerint a tanórai helyettesítés, a nyolc órán túli, hétvégi vagy iskolán kívüli munkavégzés – bizonyos feltételek teljesülése mellett – rendkívüli munkának számít, túlóradíjat kell érte fizetni. Ide tartoznak például az osztálykirándulások, a gólyatáborok, a tanulmányi séták. A szerződés azt is rögzíti, hogy a pedagógusoknak meg kell téríteni a tanórák, foglalkozások előkészítéséhez és a szülőkkel való kapcsolattartáshoz szükséges kiadásokat, illetve a munkájukhoz kötődő utazások költségét, térítés jár azoknak a tanároknak is, akik versenyekre kísérik tanítványaikat.
A tanár a hibás
De hiába a törvény, a túlóraigények jogosságát az állami iskolafenntartó (KLIK) rendszeresen kétségbe vonja. Pedig az iskolák szerint a törvény egyértelműen fogalmaz. Az elmúlt években a tanárok sorra nyerték a kifizetetlen túlóráik behajtásáért indított munkaügyi pereket: így kapta meg többek között egy jáki tanár a szombathelyi tankerülettől a hónapok alatt összegyűlt 178 ezer forint túlóradíját, amit hosszas tárgyalások után nem ismert el a munkáltató. A perek hatására 2022-ben a Fővárosi Ítélőtábla is megerősítette, nyolc órán túl fizetni kell a tanároknak.
Bár születnek peren kívüli egyezségek is, a tankerületeket láthatóan a sorozatosan elvesztett perek sem hozzák zavarba, és vitatják a pedagógusok igényeit. Megdöbbentő álláspontjukat a tavalyi székesfehérvári tanárperek során benyújtott ellenkérelmükben fogalmazták meg; eszerint a pedagógus hibája, ha a napi nyolcórás munkaidő alatt nem végez a feladataival, az osztálykirándulások pedig papíron meg sem történtek, ezért nem jár a túlórapénz.
Újbuda beszáll a költségekbe
A sajtó kérdéseire azóta több iskola megerősítette, idén csak egynapos kirándulásokat terveznek. Újbuda Önkormányzata ezért úgy határozott, saját zsebből egészíti ki a pedagógusoknak fizetendő túlórapénzt. Bács Márton köznevelésért felelős alpolgármester szerint erre azért van szükség, hogy a diákoknak ne kelljen értékes közösségépítő programról lemondaniuk. – Az iskola nemcsak a házi feladatokról, a dolgozatokról és a felelésről szól, hanem kalandokról, élmények szerzéséről is. Az ottalvós kirándulásoknál viszont a szállás, a túlóradíj, az utazás és a belépők többe kerülnek, mint az egynaposoknál, ezért a tankerületek csak utóbbit támogatják. Még a hétvégi programokat sem szívesen engedik, mert munkaidőn túl kellene fizetniük a tanárokat – tájékoztatott az alpolgármester.
Az újbudai iskolák osztálykirándulásra felhasználható hozzájárulásra pályázhatnak májusig az önkormányzatnál, napi 15 ezer forint erejéig, amit a pedagógusok napidíjára fordíthatnak.
Török Dániel