Meg kell adni a hátteret a szakrendelők átjárhatóságához

Elfogadhatatlan az Egynapos Sebészet elindulásának évek óta tartó kormányzati akadályozása, a szakrendelők országos átjárhatósága pedig lehetséges, de megalapozatlan ötlet – fejtette ki interjúnkban dr. László Imre. Újbuda polgármestere szerint Tóth Márton képviselő cigányozása a súlyának megfelelő következményekkel járt.

Februárban átadták a közel 5 milliárd forintból épült Madárhegyi Gyermekligetet. Milyen visszajelzéseket kapott?

Nagyon jókat. Madárhegyen korábban nem létesült óvoda, bölcsőde, háziorvosi rendelő, mi ezt a hiányosságot pótoltuk. Fantasztikus tervező társasággal dolgozhattunk, olyan környezettudatos komplexumot terveztek Madárhegyre, amely egy neves nemzetközi építészversenyen első helyen végzett. De azt gondolom, bárki elismerően csettinthet, aki arra jár. Ha az ember végigmegy rajta, az a jó érzése támad, hogy érdemes volt megcsinálni. Felhívott Budaörs polgármestere, hogy van neki egy nagyon-nagyon kritikus menye, aki egyszer eljött megnézni a munkálatokat. Utána azt mesélte az apósának, hogy ez fantasztikus. Erre azt mondja nekem a Tamás (Wittinghoff Tamás – a szerk.), hogy most már neki is meg kell néznie.

Az új intézmény tehermentesíteni fogja a madárhegyi gyerekeket eddig átvállaló gazdagréti óvodát?

Igen, a korábban Gazdagréten indított csoport már átköltözött, de aki még oda szeretne járni, annak a megfelelő időszakokban lehetősége lesz rá.

A Gyermekegészségügyi Centrum egynapos sebészeti részlege még mindig nem üzemel, egy éve várnak a használatbavételi engedélyre, amely csak nem akar megérkezni. Mit lehet ilyenkor tenni?

Az, hogy egy éve várunk erre, nagyon lightos, finom megfogalmazás. 2022-ben adtuk be az első kérelmet. Befogadási nyilatkozat nem érkezett, ez a sebészeti munka előkészítéséhez kell. Amikor tavaly júniusban átadtuk az intézményt, az államtitkár megígérte, minden rendben lesz. Majd decemberben a Népjóléti Bizottság ülésén a belügyminiszter, Pintér Sándor közölte, hogy ez fontos cél, januárban meglesz az engedély. December 16-án erre hivatkozva írtam a miniszternek, váltsa be az ígéretét. Választ nem kaptam, majd február elején írt az államtitkár, ami bevallom, kiverte nálam a biztosítékot. Ugyanis a levélből kiderült, azért nem adták ki a befogadási nyilatkozatot, mert hiányosan terjesztettük föl. Valóban? 2022-ben nyújtottuk be, erre 2025-ben reagálnak? Három év kellett ahhoz, hogy rájöjjenek, valami hiányzik? Eközben mi minden évben írtunk. Hagyjuk is. Nálam elfogyott a hit, a hitel. Ezért fordultam Orbán Viktor miniszterelnökhöz, és kértem, utasítsa a miniszterét, államtitkárát, hogy a kerületben megkezdődhessenek öt fontos szakma (sebészet, szájsebészet, urológia, ortopédia, szemészet) egynapos beavatkozásai.

Lemondott ifjúsági tanácsnoki posztjáról Tóth Márton képviselő, mert egy rendezvényen készült videón hallhatóan romaellenes kjelentéseket tett. Ön már a múlt heti képviselő-testületi ülés elején jelezte, hogy kezdeményezi a pozíció megvonását. Miért?

Én a koalíción belül egyértelműen világossá tettem, hogy egy ilyen történetet nem lehet lerendezni azzal, egy ejnye-bejnye, fiatal, majd kinövi. Aki politikusnak áll, annak egyúttal – és ezt üzenném sok politikusnak – felelősséget is kell tudnia vállalni. Tehát tudni kell, mi az, ami megengedhető, és mi az, ami nem. Az első pillanattól kezdve ez volt az álláspontom: egy ilyen viselkedés nem lehet az önkormányzat ifjúság felé fordított arca, tehát ezt a tisztséget Tóth Márton nem töltheti be; nagyon sajnálom, hogy egyesek úgy vélik, nem kell felnőtt politikus módjára viselkedni, és normális, ha ő marad az ifjúsággal törődő tanácsnoka a kerületnek. Ebből alakult ki egy konfliktus. Ezért került a testületi ülés napirendjére a téma.

Váltsunk témát. Építési tilalmat vezetnek be a Bod Péter utca környékén. A sas-hegyi természetvédelmi terület közelében ugyanis egy lakóházépítési projekt ébredezik. Miért fontos ez?

Zűrzavaros a történet. 2017–2018 táján egy erdős, természetvédelmi területhez csatoltak két másik telket. Ez a Bod Péter utcai zsákutca, ahol 14 lakásos társasházat kívántak fölépíteni, ami ellen az ott élők nagyon határozottan tiltakoztak. Nekik semmi kifogásuk nem lett volna egy négylakásos épülettel szemben, hiszen ők is ilyenekben laknak. De egy ekkora ház felhúzása, illetve autó- és személyforgalma túlterhelné az utcát. Ezért szavaztuk meg a három évre szóló változtatási tilalmat, hogy felülvizsgáljuk, miként tudjuk úgy módosítani a kerület építési szabályzatát, hogy ami ott épül, az ne zavarjon senkit, illeszkedjen a környezetébe.

A kormány belengette, hogy a szakrendelők hamarosan nemcsak a saját körzetükből fogadhatnának betegeket, hanem bárki ellátást kérhet a lakóhelyén kívül is az ország bármelyik szakrendelőjében. A várólisták, az elő­jegy­zési idők így is hosszúak. Milyen következménye lehet ennek?

Látja, ez is kétélű dolog, amire elsőre a hétköznapi ember, aki nem látja a hátteret, azt mondja, ez fantasztikus ötlet. De hadd mondjam el, miért problémás. Először is minden hír arról szól, hogy az egészségügy alulfinanszírozott. Ez azt jelenti, hogy a gyógyító beavatkozások többe kerülnek, mint amit az állam kifizet. Ezért gyűlik fel a kórházaknak évente 100 milliárd forint feletti adóssága, de érintettek a szakrendelők is. Ha én ellátok száz beteget, akkor az ezért járó díjat az állam nem fizeti ki, hanem kereteket ad meg. Teljesítményvolumen-korlát, ez a szép neve. Tehát a száz betegből én csak 80 után fizetek, jó? A többit te megoldod, ahogy tudod. Volt most arról szó, hogy ezt a korlátot megemelik a szakrendelők részére? Vagy a felettébb problémás laborkeretet? Nem. Megint az a huncutság történik, hogy mondanak egy jól hangzó dolgot, de a hátteret nem rendezik. A téma másik vetülete is súlyos. Ha a nyugdíjas orvosok úgy döntenének, hogy nem dolgoznak tovább, összeomlana elsősorban a szakrendelők működése, mert nagyrészt nyugdíjas korú orvosok tevékenykednek ezeken a helyeken. Még így sem elegendő a létszám a munkához. Tehát a jelenleg működő szakrendelői hálózat túlterhelten dolgozik, minden vizsgálatra, laborra elő kell jegyeztetni az időpontot. Miért? Mert nincs meg sem a kapacitás, sem az anyagi fedezet. Úgyhogy jó reggelt kívánok, szuper ötlet, csak tessék a hátteret is rendezni, hogy az ötlet találkozhasson a valósággal.

Eddig nem volt átjárás a rendelők között?

Dehogynem, jelen pillanatban is részben így működik a rendszer. 2024-ben a kerületi szakrendelő 95 ezer beteget látott el, ami összesen több mint 400 ezer beavatkozást jelentett. Ebből a 95 000 főből 9600, tehát több mint 10 százalék nem budapesti, nem ide tartozott, de elláttuk őket. Például van, hogy valaki Nyíregyházán él, de Újbudán dolgozik. Ott kapta a beutalót, de mivel itt tartózkodik a hét öt napján, értelemszerűen itt jelent meg, nem utasították el. Ez az arány nagyjából az összes szakrendelőre jellemző.

Tavaly nagy sikert aratott a szűrőbuszprogram, amikor házhoz vitték az egészségügyi szűréseket, ráadásul ingyen a kerületi lakóknak. Az időpontok minden alkalommal nagyon gyorsan beteltek. Ez folytatódik?

Folytatódik, változatlanul. Egy bizonyos részét a szűréseknek a rendelőintézet a már ismert Szent Kristóf Egészségnap keretében fogja végezni, a közte lévő időszakokat pedig szűrőbuszok bérlésével fedjük le.

Milyen gyakran lesz szűrőbusz?

Azt, hogy pontosan hányszor lesz, még nem tudom megmondani. Nagyon sok olyan ígéret hangzik el általában a politika részéről, ami után semmi nem történik. Ebbe a hibába nem szeretnék beleesni. Én azt szeretném, hogy olyat ígérjünk, amelynek következménye, mégpedig pozitív következménye van, tehát megvalósul. Ami biztos: idén először február 26-án Őrmezőn jár a szűrőbusz, majd március 5-én Gazdagrétre érkezik. Már most akkora az érdeklődés, hogy valószínűleg extra időpontokat fogunk meghirdetni. De ez jó probléma, örülök, hogy jelentkeznek az emberek. Volt régen egy tévéműsor, talán az volt a címe, hogy Törődjön többet egészségével! Én kérem a kerület lakosait, hogy törődjenek többet a saját egészségükkel, higgyék el, kifizetődő. Mi pedig segítünk ebben.

Török Dániel

A ROVATBÓL