A magyar felnőtt lakosság 68 százaléka túlsúlyos, az ezzel szorosan összefüggő cukorbetegség pedig a népesség 12 százalékát érinti. A sokkoló adatok sarkallták a kórházigazgatóból lett újbudai polgármestert arra, hogy kezdeményezze az érintetteket kiszolgáló gyógyászati centrum létrehozását. Riportunkban utánajártunk, hogyan vizsgázott a gyakorlatban az egy éve működő Diabétesz Központ.
Egyértelműen kijelenthető, hogy a diabétesz népbetegség, hiszen a szív- és érrendszeri betegségek után ez a második leggyakoribb megbetegedés a világon. Magyarországon a lakosság 12–15 százaléka tekinthető cukorbetegnek, egy 2022-es felmérés szerint a megkérdezettek 41 százaléka érintett valamilyen módon (maga vagy családtagja révén). Az adatok azért is aggasztóak, mert az elmúlt évtizedek alatt folyamatosan emelkedett az esetek száma. Az is megfigyelhető, hogy a kor előrehaladtával egyre gyakrabban diagnosztizálják a 2-es típusú, tehát szerzett cukorbetegséget. A diabétesz gyógyításának legnagyobb akadálya, hogy kezdeti tünetek hiányában sokan csak akkor kapják kézhez a diagnózist, mikor már szövődmények is kialakultak.
A számos egészségkárosító következmény közül a leggyakoribb a látásromlás, a szívproblémák, a sebes láb (ami végső, igen gyakori esetben amputációhoz is vezethet), a fekély, az idegkárosodás, valamint a krónikus vesebetegség. – A cukorbaj csendes gyilkos, az észrevétlenül kialakuló betegség az ereket teszi tönkre, ezért veszítheti el a lábát a beteg, és ezért kaphat infarktust vagy agyvérzést – egészíti ki a veszélyeket a volt kórházigazgató, dr. László Imre polgármester. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint évente körülbelül 1,5 millió halálesetet tulajdonítanak közvetlenül a cukorbetegségnek szerte a világon. A kór elleni legerősebb fegyver a prevenció és a szűrővizsgálatok, amelyek időben fényt deríthetnek a lappangó folyamatra.
Komplex ellátás egy helyen
A Móricz Zsigmond körtér 14. alatti, egykori banképületben működő Diabétesz Központban négy rendelőben kilenc diabetológus orvos és 11 szakdolgozó látja el a betegeket, utóbbiak között öt edukátor, aki megtanítja a betegeknek az eszközök használatát. – Ez az ország első és egyetlen olyan kombinált, felnőtt és gyermek cukorbeteg-gondozója, amely a legmodernebb körülmények között nyújt teljes körű, tb-alapú ellátást – mondta a kerület vezetője. Szerinte a projekt azt az önkormányzati szemléletet fejezi ki, hogy elébe kell menni a problémáknak, nem pedig loholni a következmények után. A centrumban a diabetológia mellett endokrinológia, nefrológia és legújabban obezitológia, azaz a hormonháztartással, vesebetegségekkel, illetve elhízással foglalkozó szakrendelés is működik.
A hatékonysághoz először fel kellett tölteni a pozíciókat, méghozzá a súlyosan létszámhiányos hazai egészségügyi rendszerből. – A diabetológia eleve szakemberhiányos terület, így eleinte nagy kihívást jelentett a feladat– számolt be a kezdetekről dr. Lehoczky Péter. A Szent Kristóf Szakrendelő főigazgatója szerint azonban a minőségi körülmények és a magas színvonal vonzani kezdte az orvosokat. – Most ott tartunk, hogy kevés nagy kórházban dolgozik annyi jó szakember, mint nálunk – tette hozzá a szakrendelő vezetője.
Mindenre ható rendszerhiba
A központban azért van annyiféle szakrendelés, mert a cukorbetegség átfogó anyagcserezavart okoz, a számlájára írható rendellenességek a szervezet számos pontján vezetnek diszfunkcionális működéshez. – Erre példa a következő láncreakció: a cukorbetegek nagy része elhízott, a túlsúly magas vérnyomáshoz vezet, az pedig a vesebetegségek legfőbb okozója – magyarázta főorvos, a központ igazgatója. A diabétesz hátterében általában a hasnyálmirigy működési zavara áll, ami legtöbbször az általa termelt hormon, az inzulin hatáscsökkenését jelenti. Az inzulin a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok anyagcsere-szabályozásában vesz részt, sejtjeink kizárólag inzulin jelenlétében képesek felvenni a vérből az energiát adó glükózt, azaz a szervezet számára jól hasznosítható cukrot.
A plusz kilók a tettesek
A centrum talán legfontosabb szolgáltatása az obezitológiai rendelés és a dietetikai tanácsadás, lévén hogy a diabétesz legfőbb rizikófaktora az elhízás. Európán belül hazánkban az egyik legmagasabb a túlsúlyosak aránya a lakosságban. – Az elhízással kapcsolatos szövődmények száma elérte a 230-at, gyakorlatilag minden szervrendszerünket érintő kórságról van szó – figyelmeztet a főorvos, aki szerint óriási jelentősége van az időfaktornak. – Ha az elhízást időben kezelem, megelőzhető még egy prediabéteszes állapot is – tette hozzá.
– A magyar felnőtt lakosság 68 százaléka elhízott, az emberek étkezési szokásai, annak minősége teljes káosz – hangsúlyozta a diabetológus. Azzal azonban ő is tisztában van, hogy manapság minden korábbinál nagyobb a csábítás. A média önti a rossz minőségű, egészségtelen ételek reklámjait, minden sarkon látványpékségbe, vegyesboltba vagy gyorsbüfébe botlunk. Ezt hívják obezogén, azaz az elhízást segítő környezetnek. – Eközben autóval, BKV-val közlekedünk, ami megkímél a testmozgástól, mindennek az eredménye, hogy a fél világ túlsúllyal és diabétesszel küzd – összegezte a főorvos, aki szerint éppen ezért döntő jelentőségű az alapos tájékoztatás. – Ha a páciens megtanulja, milyen alapélelmiszerek, tápanyagtípusok léteznek, mit jelent a szénhidrát, és hogyan lehet kiszámolni, hogy a reggeliben tényleg 30 gramm szénhidrát legyen, az már óriási eredmény – tette hozzá. A dietetikai tanácsadás azon alapul, hogy mindennek a tiltása helyett az érintett megismerjen eddig idegen, de finom alapanyagokat, fogásokat, és olyan diétás ételkészítési módokat, melyekkel akár egyes tiltólistás ételek káros hatása is kiiktatható.
Hatékony működés = gyorsabb ellátás
A centrum nagy előnye, hogy rövidebb és kevesebb betegút mellett nyújt átfogó ellátást. A háziorvosi beutalóval bekerülő betegnél először feltárják az egészségügyi múltját, elvégzik az olyan szükséges vizsgálatokat, mint a testtömegindex kiszámítása vagy a laborteszt, végül pedig felállítják a pontos kórképet. Ezután a dietetikus életmód-terápiát javasol, amihez gyógyszeres kezelés kapcsolódik. Ha ezeket a páciens betartja, jól karbantartható a diabétesz.
Az új, komplex ellátást nyújtó centrumnak a szakmában és a betegek közt gyorsan híre ment, hiszen itt olyan eszközökkel dolgoznak, amelyekkel még a kórházakban sem. Ennek köszönhetően az elmúlt évben 15 ezer ember fordult meg a rendeléseken, ami 45–60 ezer elvégzett vizsgálatot jelent. Havi bontásban 1100–1500 beteget láttak el egy év alatt. – A dietetikán egy hónap alatt 150–200 érintett kapott szakszerű életmódtanácsot, ami nagyon szép szám – mondta el a centrum igazgatója. László Imre elárulta, közszereplők is felkeresték már, hadd jöjjenek ide, mert máshol ide-oda küldözgetik őket, így elvesznek a rendszerben.
Lebuknak a cukorbűnözők
A centrum diabetológiai és a dietetikai várólistája is vonzó lehet, hiszen országosan is kiemelkedően jónak számít a két-, maximum háromhetes előjegyzés. Lehoczky Péter szerint az sem ritka, hogy egy-két napon belül ellátáshoz jut a jelentkező. A központot nemrég hivatalosan is felnőtt és gyermek pumpacentrumként, valamint szenzorcentrumként jegyezték be. Előbbi az inzulint adagoló pumpa felírására, utóbbi a testbe helyezett szenzor felírására ad engedélyt (ez az eszköz naponta több mint 280 mérést végez, majd továbbítja azokat az orvos számítógépére). A szenzor leleplezi a csalást: ha a páciens evett vagy ivott egy nagyot, az igazság rögtön kiderül az orvos laptopján.
T. D.