Csípősen kezdődött a nyár – így védekezhetünk a vérszívók ellen

Alig győzi elrendelni a gyérítéseket az állami szúnyogirtással megbízott katasztrófavédelem, miután az esőzések és áradások nyomán milliószám kikelő rovarok szinte egyszerre lepik el a kertvárosokat, a vízközeli településeket. Mivel a hatóság súlyosság alapján rangsorol, az önkormányzatok is kénytelenek beszállni a munkába. Ki felel valójában a viszketésért, az elrontott nyaralásokért és a füstbe ment kerti partikért? Hogyan lehet ember- és környezetbarát módon szúnyogot irtani 2024-ben? 

A szúnyoginvázió már a klasszikus kánikulai hónapok előtt lecsapott az országra. A XI. kerületi Facebook-csoportokban is egymást érik a panaszok a rovarfelhőkről, melyek miatt szinte lehetetlen elvégezni a kerti munkákat, vagy egyszerűen a szabadban tartózkodni. Nagyobb szúnyogpopuláció leginkább Kőérberek-Tóvárosban, Péterhegyen, Kelenvölgyben alakul ki az ottani kis tavak, illetve belvizek miatt, de Őrmező és Albertfalva is érintett. A szúnyogkérdés a legutóbbi képviselő-testületi ülésen is terítékre került, ahol a védekezés felelőssége is vita tárgya volt.

Kinek a dolga?
– Nem csak a katasztrófavédelem felelőssége a szúnyoggyérítés, az önkormányzati törvény és az egyes járványügyi rendeletek a településeknek, kerületeknek is előírják azt elvégzendő feladatként – tisztázta Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője, aki mindenkit arra biztat, ha erőteljes inváziót érzékel, jelentse az önkormányzatnak. Budapesten a főváros és a kerületek is elrendelhetnek gyérítést, érdemes egymás között koordinálni. – Az önkormányzat ilyenkor egy kivitelező cégtől rendeli meg a munkát, ehhez még mérést sem kötelező végeztetnie – tájékoztatott a szakember.

Központilag mérni kell
A közösségi oldalakon és a kertszomszédok között a leggyakoribb kérdés: „mi kell ahhoz, hogy nálunk is irtsanak?”. A szóvivő szerint a szúnyoggyérítést mindig ott kezdik, ahol a legnagyobb az ártalom. Ez utóbbit elsősorban az időjárás befolyásolja: az esős, meleg idő kedvez a szaporulatnak. Az országos szúnyogártalomért a Duna és több hazai folyó tavaszi áradása felelős, amire idén a szinte naponta ránk zúduló felhőszakadások is ráerősítettek – mindez rengeteg tenyészőhelyet hozott létre. A katasztrófavédelem megbízásából március eleje óta entomológusok (rovarbiológusok) elemzik a vizekben fejlődő szúnyoglárvák számát, fejlettségi állapotát, valamint a kifejlett rovarok mennyiségét. Ezt országszerte minden héten elvégzik a kijelölt mérőponton, az OKF ez alapján állítja össze irtási programját. A katasztrofavedelem.hu oldalon lévő táblázatok segítségével bárki figyelemmel kísérheti, melyik héten hol, mikor és milyen eljárással végeznek gyérítést. Mivel maximum egy-másfél héttel előre lehet tervezni, a honlap minden hétfőn közzéteszi aktuális, valamint következő heti programját.  

Vérüket adják az adatokért
Az entomológusok legfontosabb mutatója végső soron a csípésszám, amit triviális, felettébb önfeláldozó, ám rendkívül hatékony módszerrel állapítanak meg: a mérést végző szakember szürkületkor kiáll a mérési pontra, és megszámolja, adott idő alatt hány szúnyog kezdi el szívni a vérét. Ennek időarányosan felszorzott értékével, a csípés/óra mértékegységgel fejezik ki az ártalom szintjét. A határértékek némileg különbözhetnek. A hivatalosan használt zsinór­mérték szerint az óránkénti 1-10 csípés a mérsékelt, 11-100 csípés a fokozott, a 100 fölötti pedig az elviselhetetlen kategóriába tartozik. Míg Újbuda már kicsivel a fokozott szint alsó határa fölött is elrendel gyérítést, addig a katasztrófavédelem 50-60 csípés/óra fölött tartja indokoltnak a beavatkozást. Viszonyításképpen: van olyan település Magyarországon, ahol az ezret is meghaladja az érték. Az pedig, hogy éppen melyik mércét alkalmazzák, az évszaktól, az időjárástól és a felszíni adottságoktól függ. 

Biológiai vagy kémiai? 
Az Európai Unióban 2020 óta nem lehet a levegőből szórt kémiai anyagokkal irtani a szúnyogokat, azóta Magyarországon főleg „földi gyérítést” végeznek autóról kiengedett ködképző permettel. A szakemberek évek óta erősködnek, hogy ez csak tűzoltásra jó, helyette a Nyugat-Európában évtizedek óta bevált biológiai gyérítést kellene alkalmazni. Az OKF táblázataiból kitűnik, hogy míg az elmúlt húsz évben a fejlődésnek ellenállva 10-15-ször nagyobb területen végeztek kémiai gyérítést, mint biológiait, az arány idén nyáron már jóval kiegyenlítettebb.

A biológiai módszerrel egy talajlakó baktérium, illetve az általa termelt fehérje végzi el a piszkos munkát. Ezt a fehérjét juttatják tenyészőhelyekre, tehát a szúnyoglárvákkal teli vizekbe; a lárvák a szert elfogyasztva két-három nap alatt elpusztulnak, így a rovarok ki sem tudnak fejlődni. – A biológiai irtás nem pusztán 100 százalékban természetes anyaggal történik, de szuperspecifikus is: kizárólag az emberre veszélyes csípőszúnyogok lárváját öli meg. Az országban élő mintegy 50 szúnyogfajtának csupán töredéke veszélyes az emberre – magyarázta a szóvivő. 

A kémiai irtás a már kikelt, kifejlett szúnyogokat pusztítja el. Sokan gondolják, hogy a méreg az emberre is veszélyes, és sok más fajt is kipusztít, így éhen maradnak a fecskék és más állatok. Ám a háztartási rovarirtók flakonjáról is ismerős deltametrint minimális mennyiségben juttatják a környezetbe a permetező autókról, és kizárólag az esti, éjszakai órákban. A vegyszer egy-két óra alatt lebomlik, így a nappal aktív rovarok és a beporzást végző méhfajták nem találkoznak vele. Egy hektárra fél liter irtószer kerül, egy négyzetméterre mindössze egy tízezred gramm jut a hatóanyagból. Ilyen mennyiségben emberekre, állatokra az teljesen ártalmatlan, csakis az olyan rovarokra jelent veszély, mint a szúnyogok, a muslicák és a repülő levéltetvek.

Mi is felelősek vagyunk
A katasztrófavédelem az elmúlt hetek mindegyikén végzett biológiai gyérítést a Duna teljes vonalán, mert a levonuló árhullám miatt több millió szúnyoglárva feljődött ki. – Elég egy deci víz egy kertben hagyott gumiabroncsban, máris hetente több ezer szúnyoggal ajándékozzuk meg lakókörnyezetünket – figyelmeztetett Mukics Dániel. De a lakosság számos más módon is hozzájárulhat a szaporulathoz. Keltetőhellyé válhat a szabadon hagyott vizeshordó, esővízgyűjtő tartály, madár­itató, bogrács, takaróponyva, eldugult ereszcsatorna, egy kisebb pocsolya vagy bármilyen apró mélyedés a ház körül. Nem ritka az sem, hogy a kerti tóban kel ki egy hadseregnyi szúnyog, hacsak nem segít be a lárvákat előszeretettel fogyasztó béka vagy hal. – Mindannyiunk érdeke a kerti pangó vizek felszámolása: fedjük le a tárolót, öntsük ki a vizet, vagy tablettázzunk – hívta fel a figyelmet a szóvivő. 

Házilag is védekezhetünk
Az otthoni gyérítést az önkormányzat is támogatja ingyenesen igényelhető, kültéri szúnyogirtó tablettával. Az első osztást májusban tartották, de az igénylők pár nap alatt letarolták a készletet, így megismételték az akciót: júniusban lakcímenként 20 tablettát lehetett átvenni az Újbuda Prizma telephelyén.

– Az igénylők gyöngy, illetve tabletta formátumú irtószerrel találkozhatnak – tájékoztatott Domoszlai Dávid, az önkormányzat által megbízott kártevőirtó cég egészségügyi gázmestere. A nagyüzemi biológiai módszerhez hasonlóan a tabletta is a fent említett fehérjét tartalmazza, és csak bele kell dobni az adott vízgyűjtőbe.

Biztosabb eredményt ad, ha a tablettát egy permetező flakonban oldjuk fel, majd a kifújt permetet a kezelendő felületen egyenletesen eloszlatjuk. Így jobban elterül az anyag, és a felszínen marad ott, ahol a lárvák úsznak. A szintén vegyszermentes gyöngy hatásmechanizmusa annyiban különbözik, hogy a vízbe dobva a külső burok felolvad, majd a felszínre úszik, ahol vékony filmréteget képez. Ez megakadályozza, hogy a lárvák levegőt vegyenek, így elpusztulnak. Mikor elvégezte a dolgát, a filmréteg szilikátokra bomlik, és leülepedik az tároló aljára. Ilyenkor ki is önthetjük a vizet a földre, nem károsítja a környezetet. 

Önkormányzati segítség
Újbuda idén is végeztet saját forrásból gyérítést a kerületben, összhangban a főváros és a katasztrófavédelem programjával. Kémiai irtás május 30-án volt a szúnyogokkal leginkább terhelt Péterhegyen, Őrmezőn és Kelenvölgyben, biológiai gyérítést pedig április 26-án és május 29-én végeztek a kerületi patakokban és tavakban, kivéve a Feneketlen-tavat, az ugyanis a fővároshoz tartozik. – A hivatal a 11-100 csípésig terjedő fokozott ártalomszint alsó határa fölött általában már elvégezteti a gyérítést – nyugtatta meg az érintetteket Samu Judit városüzemeltetési osztályvezető. A következő kémiai irtást július 10-ére és 11-ére tervezik Péterhegyen, Kőérberek-Tóvárosban, Gazdagréten, Szentimrevárosban, Lágymányoson és Sasadon, ezt követi majd a Keserű-ér vonalát követő gyérítés, amelynek hatása kiterjed Kelenvölgyre, Albertfalvára és Őrmezőre. Mivel június végén is sűrűn esett az eső, a nyár folyamán további akciókra lehet szükség.

T. D.

A ROVATBÓL

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support