Döntöttek a jövő évi költségvetésről

A jövő évi költségvetés megszavazása mellett számos ügyről döntöttek a képviselők az év utolsó testületi ülésén: fedezetet biztosítottak a Madárhegyi Gyermekliget építéséhez, változtatási tilalmat rendeltek el a Kondorosi út 6., Real-Alfa áruház területére, valamint több városrészben szigorították a parkolási szabályokat a helyben lakók érdekében.

– Ez egy olyan válság, amelybe Magyarország beszorult és megrekedt, a mi feladatunk pedig az, hogy a válságot a kerületen kívül próbáljuk tartani – fogalmazott bevezetőjében dr. László Imre. A polgármester kijelentette, az Európa-rekorder magyar infláció, a családok költségeinek évtizedek óta nem látott növekedése, a megszorítások, valamint az egymást érő válságok ellenére Újbuda megőrizte gazdasági stabilitását.

Több pénz, több költség
A 2024-es bevételi terv 27,4 százalékkal haladja meg a 2023-as előirányzatot, így jövőre összesen közel 58,3 milliárd forintból gazdálkodhat a kerület. Az előző évinél közel 13,6 milliárd forinttal magasabb büdzsé rekordemelkedése elsősorban két tényezőnek köszönhető. A kormány idei határozatának értelmében a Szent Kristóf Szakrendelő jövőre kerületi költségvetési intézményként működhet csak tovább, így a rendelőt korábban üzemeltető 400 fős cég Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott 7 milliárd forintos büdzséje is bekerül Újbuda költségvetésének főösszegébe. Ez azt jelenti, hogy jövőre az óvodák, bölcsődék és a szociális ágazat mellett az egészségügyet is intézményi körben kezeli a kerület. A bevételnövekedés annak is köszönhető, hogy jövőre a tavalyinál jóval több iparűzési és egyéb helyi adót szedhet be az önkormányzat, melynek összegét az inflációs hatás is emeli.

Ezekkel szemben a kiadások is lényegesen, 33 százalékkal nagyobbak lesznek jövőre 2023-hoz képest. Az előrejelzések jövőre 4-6 százalékos inflációval számolnak, ami csökkenti ugyan az áremelkedési kockázatokat, de a 2023-as rekordmértékű pénzromlás miatt az önkormányzat eleve magas árak mellett tervezi beszerzéseit és megbízásait. Ez alól egyetlen kivétel a közüzemi szolgáltatások, ahol – részben az időben elindított beszerzés miatt – a tavalyihoz képest mérséklődés várható. Az önkormányzat költségeinek jelentős emelkedéséhez az is hozzájárul, hogy a kormány évről évre drasztikusan növelte az önkormányzatokra kirótt, az államháztartás hiányait pótolni hivatott szolidaritási adót, melynek mértéke 2019 óta a tízszeresére, 444 millió forintról 4,2 milliárd forintra nő 2024-re.

Az állam helyett is fizetni kell
Az önkormányzat 2023-ban is számos feladatot vállalt át kényszerűen az államtól, vagy éppen maga a kormányzat írta elő, hogy bizonyos feladatokat saját költségvetése terhére oldjon meg a kerület. A polgármester elmondta, Újbuda arra készül, hogy az állam a jövőben is folyatja kivonulását a számára kötelezően elvégzendő tevékenységekből, ezért létrehoznak egy céltartalékot a további állami feladatok finanszírozására, hogy a kerületben élők lehetőleg semmiben ne szenvedjenek hiányt. Emellett jövőre az önkormányzat tervezetten is hozzájárul állami (rendőrségi, postai, iskolai, egészségügyi) feladatok elvégzéséhez, a szolidaritási adóval együtt 5,4 milliárd forinttal.

Fejlesztésre és energetikára is jut
Az önkormányzat 2024-ben is folytatja megkezdett beruházásait 8,2 milliárd forint értékben: befejezik a Gyermekegészségügyi Centrumot, felépül a multifunkciós Madárhegyi Gyermekliget és továbbépítik a Saroktelket. A felújítási program részeként parkokat, utakat, játszótereket újítanak meg, az intézményi épületek (óvodák, rendelők, szociális intézmények) energetikai korszerűsítésére pedig 3,3 milliárd forintot költenek.

Az önkormányzati intézményekben dolgozók (pl.: óvónők, szociális munkások, hivatalnokok) teljesítményének ösztönzésére, illetve a munkaerő megtartására 15 százalékos béremelés terveztek 2024-re, valamint 1,5 milliárd forintot különítenek el béren kívüli juttatásaikra.

T. D.

A ROVATBÓL