Életutunk kereszteződése – Aoki Ryoka és Tóth-Vásárhelyi Réka kiállítása a B32-ben

Május 14-én nyílt meg a B32 Galéria és Kultúrtér legújabb kiállítása, Életutunk kereszteződése, a kokeshi címmel. Japán hagyományainak egyik központi tárgya a kokeshi baba, számos szokás és jelentés kapcsolódik ezekhez a kicsi, fából készült figurákhoz. A tárlatot – amely Tóth-Vásárhelyi Réka, a távol-keleti országban is elismert magyar kokeshiművész munkáit mutatja be – Japán magyarországi nagykövete, Kimura Tetsuya nyitotta meg. A nagykövet csodálkozását és egyben örömét fejezte ki, hogy Magyarországon milyen nagy a japán tradíciók kultusza, mekkora az érdeklődés tárgykultúrájuk és szokásaik iránt.

Tóth-Vásárhelyi Réka 15 esztendeje kezdett el kokeshikészítéssel foglalkozni, öt évvel később lett Aoki Ryoka tanítványa. Az idén 95 éves mester – országa egyik legnagyobb kokeshiművésze – pár éve hatalmas mennyiségű félkész faragványt ajándékozott neki, hogy fejezze be, alkosson belőlük kedve szerint, ami hatalmas megtiszteltetés és lehetőség is volt egyben. A B32 ezekből mutat be most válogatást, amelynek értékét növeli, hogy pár hónapja egy tűzvészben odavesztek Aoki mester évtizedek alatt készített munkái, műhelyével együtt. Bár a japán hagyományokban a tűz általi tisztulásnak, az évente megrendezett kokeshiégetésnek több jelentése is van, egy ilyen veszteségbe még a japánok szíve is belesajdul.

A magyar művész elmondása szerint kapcsolatuk varázslatos jellegét jól jellemzi, hogy mestere egyik levelét így zárta: „Életem egy helyben éltem le, mint egy béka a kút alján, mikor pillangóként berepültél hozzám, és híremet vitted”.

A tárlat június 19-éig tekinthető meg.

A ROVATBÓL