Kivágtak egy tavaly elültetett facsemetét a Bikás parkban, a Mi Hazánk Mozgalom majálisán, mert útban volt. Az önkormányzat tiltakozott a természetkárosítás és a többi rongálás ellen, a párt szerint viszont Újbuda vezetése rendre akadályozza eseményeik megtartását, egyebek mellett faültetéssel. Az önkormányzat helyreállítja a károkat, és újragondolja a park használatának lehetőségeit.
– Egy parkban álló fa önkényes kivágása barbár cselekedet, amire semmilyen felhatalmazása nem volt az elkövetőknek. Ez egy néhány hónapja elültetett, egészséges, gyökeret eresztett fa volt, a Déli Körvasút építésével járó pótlás során került a földbe az Építési és Közlekedési Minisztérium megbízásából – mondta lapunknak Erhardt Attila alpolgármester, aki a Mi Hazánk Mozgalom majálisa után tapasztalt egyéb károkozásokról is beszámolt. A vásárosok több liter használt sütőolajat öntöttek ki egy fa tövébe, ami gyakorlatilag megöli a talajéletet, és ha elég mélyre szivárog, a növény pusztulását okozhatja. Mindenképpen talajcserét kell végrehajtani a szennyezett területen. Az öntözőrendszer egy része megsérült, sőt a rendszer érzékeny elektronikáját védő fedlap is összetört, miután teherautókkal hajtottak a parkba, ami pedig eleve tilos. A nehézgépjárművek ugyanis tönkreteszik a füvet, összetömörítik a talajt, ez pedig gyors kiszáradáshoz vezet. A rendezvényt lebonyolítók csak speciális terheléselosztó lapokkal hatolhattak volna be a területre. A károk miatt az alpolgármester szerint akár hetekig is szünetelhet az öntözés a Bikás parkban.
Novák Előd, a Mi Hazánk alelnöke május 2-án még vidám csoportképpel hirdette a Facebookon, hogy az állítása szerint tízezres majális másnapjára példás rendet és tisztaságot hagytak maguk után. Két nappal később, amikor kiderült, hogy eltűnt a fa, a kerület közleményben ítélte el a rongálásokat és a természetkárosítást, majd határozottan visszautasította, hogy bármely politikai rendezvényt faültetéssel próbálna ellehetetleníteni. Erre Novák Előd úgy reagált, az öntözőrendszer káráról nem tudtak, de készek kifizetni a kárt, ugyanakkor azt állította, hogy az önkormányzat évek óta próbálja ellehetetleníteni a majálisukat, hol a területhasználati engedély megtagadásával, hol szándékos faültetéssel, mert azokat szerinte direkt az ugrálóvár és a színpad szokásos helyére telepítették. Elmondása szerint jelezte a hivatalnak, hogy a színpad helyén álló fát ki kell vágniuk, de megígérte, hogy majd ültetnek másikat. Hozzátette: az alpolgármester ezután párbeszéd helyett hisztériát keltett, és felfújta az ügyet.
– Ez egy buta, nonszensz megközelítés. Ha innen nézzük, akkor elsősorban a Bikás parkban évente befogadott ARC kiállítást akartuk ellehetetleníteni, hiszen annak szokásos területére 30 fát ültettünk, az egész parkba pedig több mint 50-et – mondta el a helyszínen Erhardt Attila. – Az elmúlt fél évben legalább ezer fát vágtak ki Újbudán olyan építkezések miatt, mint a Déli Körvasút, ennyinek a pótlására keresünk helyet, ami nem könnyű feladat. Ezen felül a Bikás park faállománya öregszik, ezért is kell ott csemetéket ültetni, hogy mire az öreg fák megérnek a vágásra, addigra a fiatalok megnőjenek – tájékoztatott az alpolgármester. Novák Előd kifogásolja ezt a gyakorlatot, szerinte túl sok fát ültetnek a parkba, így nem marad hely játszani, sportolni.
Az alpolgármester azonban kiállt az inkriminált fa helye mellett, az ugyanis nem véletlenül került oda. – Amikor városi környezetben fát ültetünk, meg kell vizsgálni, milyen talajban futó közművek lesznek a közelében, milyen hivatalos védőtávolságokat kell betartani. Végül nagyon kevés terület marad, ahová bármi kerülhet – fogalmazott Erhardt Attila, hozzátéve, hogy elsősorban az öntözőrendszer vezetékei határozták meg a fa helyét.
A politikus az incidens után úgy látja, a Bikásban csökkenteni kell a rendezvények számát a parkfunkció javára. – Tavaly 30 körüli rendezvényt tartottak a Bikás parkban, a telet leszámítva minden hétvégére esett egy. Ezek idejére ki kell kapcsolni az öntözőberendezést, ami aszályos időszakban továbbrontja a gyep minőségét. Ha pedig még ráengedünk több ezer embert, hogy letapossa, akkor teljesen kipusztul – fejtette ki az alpolgármester, majd kijelentette, semmilyen politikai szempontot nem fognak figyelembe venni az engedélyezés során, kizárólag szakmai alapon döntenek. „Csak olyan funkciót fogunk a parkba engedni, ami nem károsítja a parkot.”
Török Dániel



