A helyi adók emelésével kompenzálnak az önkormányzatok

Az elmúlt években az állam nagyban átalakította az önkormányzatok finanszírozási rendszerét, amivel jelentős bevételektől fosztotta meg a nagyobb településeket, és növelte az önkormányzatok által fizetendő közterheket. Több budapesti kerület és megyei jogú város egyes helyi adók emelésével kompenzálja az elvont pénzeket – írta meg a HVG.

2017-től fogva szolidaritási hozzájárulást kell fizetniük az önkormányzatoknak, mert az állam átvette tőlük a közoktatási feladatokat. A Covid-időszakban viszont a kormány megszorításokat vezetett be az önkormányzatokkal szemben: felfüggesztette a helyi iparűzési adót (hipa), elvonta a gépjárműadót, csökkentette az állami forrásokat és normatívákat. Ezen túlmenően a különleges gazdasági övezetek kijelölésével az érintett települések helyett a megyék rendelkezhetnek az ottani vállalatok által befizetett hipa fölött, 2025-től pedig az utóbbinak a 2024-hez képest elért növekményét a Versenyképes Járások Program alapjába kell befizetniük az érintett önkormányzatoknak. 

A HVG sorra vette azokat a megyei jogú városokat és fővárosi kerületeket, melyek mindezek miatt emeltek a helyi adók mértékén. Budapesten a hipát a többi helyi adóval ellentétben nem az egyes kerületek, hanem a főváros határozza meg (és osztja el). Amivel a kerületek maguk gazdálkodhatnak, az az építményadó, a telekadó, az idegenforgalmi és a kommunális adó. Ezek valamelyikét, vagy akár többségét is emeli most a II., az V., a VIII., a XI., a XII., a XIII. és a XVI. kerület önkormányzata – szedte össze a hetilap.

Az újbudai képviselő-testület döntése szerint 2025-től a kerületben magasabb lesz az építmény-, a telek- és az idegenforgalmi adó. Az építmény-, illetve a telekadót legutóbb 2023-ban emelte az önkormányzat, és 2025-re nem a kormány által jövőre megengedett maximumot, hanem a 2024-re megengedettet vezeti be. Az idegenforgalmi adó utoljára  2019-ben változott.

Újbudán az idegenforgalmi adó mai, vendégéjszakánként egy főre eső 500 forintos mértéke jövőre 804 forintra nő, ami 60 százalékos emelést jelent. A telekadó négyzetméterenként évi 355 forintról 456 forintra emelkedik, vagyis 28,4 százalékkal lesz magasabb. Az építményadónál – a korábbiaktól eltérően – sávos adóemelést vezet be az önkormányzat. Az adómérték alapból négyzetméterenként 2508 forint egy évre, de a nagyobb ingatlanok esetében a tíz-ezer négyzetméter feletti területrészek után négyzetméterenként 2900 forintot kell fizetni. Ez 28,6 százalékos, illetve 48,7 százalékos emelést jelent.

A Nemzetgazdasági Minisztérium Jövedelem és Forgalmi Adók Főosztálya tájékoztatása alapján a 2025. évre maximálisan kiszabható építményadó mértéke 2950,1 Ft/nm/év, a telekadóé 536,4 Ft/nm/év, az idegenforgalmi adóé pedig 804,5 Ft/fő/vendégéjszaka.

A ROVATBÓL

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support