Egymilliárdos kárpótláshoz jut a kerület, amelyből a vasútépítést elszenvedő Hamzsabégi úti lakókat kompenzálnák. Dr. László Imre, Újbuda polgármestere aktualitásokról számolt be lapunknak; kiderül, miért nem üzemel még az új gyermekszakrendelő egynapos sebészete, és miért adják egymásnak a kilincset a páciensek a Diabétesz Központban.
Egy éve adták át a Móricz Zsigmond körtéri Diabétesz Központot, az ország első kombinált felnőtt és gyermek cukorbeteg-gondozóját, ahol a betegek tb-alapon jutnak teljes körű ellátáshoz. Hogy vizsgázott eddig az intézmény?
Abszolút jól, már közismert intézményről beszélünk. Ez sajnálatos is, hiszen a nagy érdeklődés, az egy év alatt itt megforduló mintegy 15 ezer beteg azt jelzi, hogy a cukorbetegség, ez az alattomos és nagyon súlyos szövődményeket produkáló kór, népbetegséggé nőtte ki magát. Ebbe a kategóriába tartozott a múlt század elején a Morbus hungaricus, azaz a tüdőbaj, ami főleg a szegény sorban élők között terjedt. Ennek a helyét vette át mára a cukorbetegség és a magas vérnyomás. Nekünk ezekkel a népbetegségekkel nem az a dolgunk, hogy mástól várjuk a segítséget, hanem tettekkel kell csökkenteni a betegség dinamikáját. Az én egészségügyis lelkem ilyenkor nagyon örül, hogy ezt meg tudtuk tenni. A legkisebb ellenvetés nélkül szavazta meg a képviselő-testület.
A túlsúlyosak aránya Magyarországon rekordmagas: 68 százalék. Mivel ez a cukorbetegség melegágya, fontos a társadalmi edukáció. Mit takar a központ prevenciós és tájékoztató munkája?
Nehéz erről beszélni, hiszen én is cipelek néhány kiló felesleget. A dietetikusok fontos munkát végeznek: pontosan megmondják, mit kell tenni a súlycsökkentéshez vagy az egészséges vércukorszint eléréséhez, ráadásul koplalás nélkül. Az obezitológiai, azaz az elhízással foglalkozó rendelésen szintén szaktanácsokkal szolgálnak, így az itt dolgozó orvosok és tanácsadók a páciens komplett életmódváltását asszisztálják végig.
A június óta működő Gyermekegészségügyi Centrum hivatalos neve úgy folytatódik, hogy „és Egynapos Sebészet”. A műtők készen állnak, mégis üresek. Miért?
Ez a részleg a beruházás legfontosabb eleme. Az egynapos sebészeti ellátásban érintett orvosi szakmákról egyeztettünk az egyes szakterületek szakmai kollégiumaival, amelyektől megkaptuk a hozzájárulást. Ezután a minisztériumhoz fordultunk, hogy biztosítsák a szakterületekhez szükséges óraszámot. Érthetetlen módon ezek az engedélyek egy teljes éve nem akarnak megérkezni. Képtelenség. Többszörösen szóban, írásban kértük az együttműködést, a választ, de azóta csak ígéretekkel telt meg a padlás. Ha viszont nincs meg a jóváhagyott óraszám, azaz a finanszírozási feltétel az állam részéről, akkor az egynapos sebészet használatbavételi engedélyét ki sem tudjuk kérni. A munkatársaim már készítik azt az anyagot, amit a miniszterelnöknek küldünk el azzal a kéréssel, hogy amikor ilyen nehéz helyzetben van az egészségügy, a várólisták végtelenek, akkor ne hagyjuk kihasználatlanul ezt a nagyszerű lehetőséget. A sebészetünk nemcsak az előjegyzési időket rövidítené le, de a betegutakat is. A szakembereink már megvannak a feladatra és a gyógyításhoz szükséges korszerű eszközök, feltételek is adottak. Csak el kéne indulni. Azt kérjük a miniszterelnöktől, hogy a minisztériumot próbálja nagyobb aktivitásra késztetni.
Úgy tudjuk, minden akadály elhárult a Madárhegyi Gyermekliget megnyitása elől. Sokan várnak rá, hiszen eddig nem volt óvoda, bölcsőde a környéken, szinte mindenki gazdagréti intézménybe vitte a gyermekét. Mikor népesülhet be a madárhegyi komplexum?
A lehető leggyorsabban szeretnénk átadni, mert nagyon büszkék vagyunk rá: a 3 milliárdból megvalósuló beruházás saját költségvetésünkből épült, nem kaptunk rá semmilyen állami támogatást vagy pályázati pénzt. Ezt azért kell kihangsúlyoznom, mert lakóparkok, irodakomplexumok létesülnek kiemelt állami beruházásként úgy, hogy az önkormányzati jogkörök elvétele miatt már nem tudjuk elmondani a beruházónak, hogy a lakása kevesebbet fog érni, ha a környéken nem épül ki a humán infrastruktúra: nem lesz elég bölcsőde, óvoda, iskola, üzletek, parkolási lehetőség, mert erre általában nem gondolnak. Kizárólag a lakásban látják az értéket. Ez a helyzet alakult ki Madárhegyen is: egymás után épültek a lakóparkok, családi házak, minden infrastrukturális beruházás nélkül. 2019–2020-ban döntöttük el, hogy ezeket pótolnunk kell.
A beruházással megteremtették a hiányzó közszolgáltatásokat. Mikor nyomják meg a piros gombot?
A helyek benépesítése kötelezettségekkel, szabályok betartásával jár, ezért nem mondanék még pontos dátumot, de a közeljövőre lehet számítani. Úgy kívánjuk átadni az intézményt, hogy már élet van benne, gyermekzsivajtól hangos.
Egyelőre kifogyhatatlan slágertéma a Déli Körvasút beruházás. Friss hír, hogy az állam által kisajátított területekért kárpótlást kap a kerület. Mennyi pénzről van szó, és mire fordítja az önkormányzat a befolyó összeget?
Fontos jelezni, hogy itt önkormányzati ingatlanokról van szó, tehát az állam nem károsította meg az ott élők tulajdonát. Az állam megajánlott egy összeget, ami az általunk megrendelt értékbecslés szerint is korrekt volt. Konkrétan egymilliárd forintról van szó. Létrehozunk egy alapot, majd születik egy döntés arról, mekkora összeg kerüljön ebbe, ami az ott élők megsegítését, életkörülményeik javítását szolgálja. Rögtön megjegyzem, az állam vállalta, hogy a nyílászárókat, ablakokat, bejárati ajtókat kicseréli, megteremtve a magasabb szintű hangszigetelést a lakók számára. Ez a rendkívül megnövekedett vasúti forgalom miatt szükséges. Az érintett házak mindössze ötven méterre vannak a vasúti töltéstől. A kisajátított területek között van önkormányzati cég tulajdonában lévő is, nekik új területet kell keresni, ott a működésükhöz szükséges beruházást, építkezést kell lefolytatni. Ezek már folyamatban vannak.
Már élesedett a menzareform 2.0, népszerű az A-B menü rendszere és a legtöbb iskolában salátabárból lehet válogatni. Azt ígérte, rendszeresen monitorozni fogják a közétkeztetés minőségét, illetve szondáztatják a fogyasztókat. Hogyan lehet véleményt mondani a menzáról?
Az ujbudaonline.hu oldalon és az Újbuda-mobilapplikáción található egy kérdőív, amit november 20. óta lehet kitölteni egészen december 11-éig. Hogy aktivitásra serkentsük a családosokat, öt, egyenként harmincezer forintos utalványt fogunk kisorsolni a válaszadók között. A célunk, hogy a közétkeztetést – amit évtizedek óta a megtűrt kategóriába sorol a közvélemény – továbbjavítsuk. Jelen pillanatban 17 kerületi intézményben működik salátabár. Az A-B menü már mindenhol alap, három helyen pedig kísérleti jelleggel elindítottuk a svédasztalos étkeztetést. Együttműködést tervezünk a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) budai campusával, (ez az egykori Villányi úti Kertészeti Egyetem), melynek élelmezési és táplálkozástudományi tanszéke szakmai tanácsokkal, ötletekkel segítheti majd a közétkeztetés tökéletesítését. Sokan nem tudják, mekkora feladat ez. Naponta 20–23 ezer adag ételt szállítunk ki oktató-nevelő, valamint szociális intézményekbe, közel tízezer embernek. Tekintettel kell lennünk arra is, hogy mindenki olyan élelmet kapjon, ami a korosztályának megfelelő.
T. D.