– A szakrendelők államosításában végleges vereséget szenvedtem – jelentette ki Takács Péter egészségügyi államtitkár a Magyar Kórházszövetség múlt heti konferenciáján. Eszerint a korábbi hírekkel ellentétben a szakrendelők továbbra is önkormányzati irányítás alatt maradnak. A Belügyminisztérium égisze alá tartozó államtitkár ugyanakkor közölte, hogy az alapellátókat és a szakrendelőket közös informatikai rendszerrel kapcsolják össze az illetékes megyei irányító intézettel, amely ily módon rálát majd a betegforgalmi és a gazdálkodási adatokra.
Takács Péter 2022 júniusában, ugyancsak egy konferencián tett először említést arról, hogy tíz évvel a korábban szintén önkormányzati kézben lévő kórházak államosítása után azt vizsgálják, hogy a nagyobb szakrendelők is az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFI) fennhatósága alá kerüljenek. A Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ) ezt követően közleményben fejtette ki, hogy az államosítás sértené a betegek, az orvosok és az egészségügyi dolgozók érdekeit, rontaná az egészségügyi ellátás színvonalát, nettó forráskivonást jelentene az ágazatból és vagyonvesztést okozna az önkormányzatoknak. A BÖSZ emlékeztetett arra, hogy a kormány és a főváros 2019 végén megállapodást kötött az önkormányzati tulajdonú egészségügyi intézmények fejlesztése érdekében. Az állásfoglalást a BÖSZ akkor elküldte Pintér Sándor belügyminiszternek, és egyeztetést kezdeményezett. Az OKFI 2022 végén levélben kérdezte meg az önkormányzatokat, hajlandóak-e önként átadni a szakrendelőket.
Az idei önkormányzati választás utáni első kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentette, logikus lenne, ha a kórházak után a szakrendelők is állami kézbe kerülnének, de hozzátette: a kormány egyelőre nem akar változtatni a helyzeten.
Takács Péter az államosítás ügyében elszenvedett veresége okairól a mostani konferencián nem beszélt, csak annyit mondott, hogy „sajnos nem hagyták”. Hogy ki vagy kik, arról nem esett szó.