Asztalra került a menzareform

A tavaly bevezetett menzareform tapasztalatait, illetve az idei tanévben életbe lépő újdonságokat beszélték meg az érintettek az önkormányzat szeptember 25-i fórumán. Az eseményen a polgármesteri hivatal munkatársai mellett a közétkeztetést végző Pannon Menza Kft. illetékesei adtak tájékoztatást az oktatási és nevelési intézmények vezetőinek, a diákönkormányzatok, valamint a szülői munkaközösségek képviselőinek.

A menzareformot 2023 szeptemberében kezdte el az önkormányzat. Először bevezették a kétféle választható menüt, majd december 1-jétől létrehoztak egy fogyasztói visszajelző rendszert, kibővítették a támogatásra jogosultak körét. Emellett minden időben lemondott étkezésért 500 forint kompenzációt adnak, amivel már több mint 200 millió forintot spórolt meg az önkormányzat. 2024 májusától a Bethlen Gábor Iskola Montessori tagiskolájában és a Gazdagrét-Törökugrató Általános Iskolában bevezették a salátabárt. 2024 júniusától a társadalmi felelősségvállalás jegyében a maradék ételt rászorulókhoz juttatják el, a Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel együttműködve.

Az önkormányzat naponta 23 ezer adag ételről gondoskodik tízezer ember számára, ezen belül a gyermekétkeztetésben több mint 8000 főnek jut napi 19 ezer adag. – A teljes közétkeztetés évente 5,2 milliárd forintba kerül, ennek 23 százaléka származik a szülői befizetésből, 34 százalék az állami normatíva, 43 százalékot pedig az önkormányzat tesz hozzá – mondta el Kis-Fleischmann Éva kabinetvezető. A reform eredményeiről többen elmondták véleményüket. Volt, aki szerint hiába a választható menü, ha mind a kettőben van főzelékféle, és a gyerek nem szereti. Demeter László, a Pannon Menza ügyvezetője szerint ezen nem tudnak változtatni, meg kell felelniük a minisztériumi rendeletben rögzített táplálkozás-egészségügyi előírásoknak. A Montessori iskola vezetője, Sirkóné Belle Ágnes úgy látja, az A és B menü sok reklamációt megoldott, és a salátabár is bevált: aki nem kér főzeléket, az meg tudja enni salátával az ahhoz szánt fasírtot.

Idén november 30-áig 17 intézményben helyeznek ki zöldséget, gyümölcsöt vagy kompótot, öntetes salátát vagy savanyúságot kínáló salátabárokat. Hetente kétszer pékárut, vajat, krémet, lekvárt, mézet is választhatnak majd a diákok, három iskolában pedig kipróbálják a svédasztalos tálalást (Bárdos Lajos Általános Iskola, József Attila Gimnázium, Őrmezei Általános Iskola). A szülőknek jelent könnyebbséget, hogy már OTP SZÉP-kártyával is lehet fizetni az e-menza rendszerben. Az időben lemondott – beleértve a téritésmentesen igénybe vett – étkezések után továbbra is jár az 500 forintos kompenzáció, negyedéves térítéssel, az egész tanévben.
A menzareform idei újításairól az Újbuda-applikáción és a kozetkeztetes@ujbuda.hu e-mail címen várják a visszajelzéseket, emellett az önkormányzat tavaszra újabb fórumot tervez a tapasztalatokról.

F. E.

A ROVATBÓL