Önkényesen megváltoztatnák a Gellért-hegy látványát
Népszavazási kezdeményezést nyújtottak be a Fővárosi Közgyűléshez művészek, közéleti szereplők, tudósok a Gellért-hegyre, a Szabadság-szobor talapzatára tervezett kereszt ügyében.
„A kereszt, az erkölcsi megújulást hozó ember kínhalála, hatalmas jelképe az európai hagyománynak, de nem arra való, hogy politikai szimbólumként meggondolatlanul és ízléstelenül fitogtassák.” – áll a HVG-hez is eljutott levélben, amelyet a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetősége mellett aláírt egyebek között Darvasi László író, Demszky Gábor volt főpolgármester, Iványi Gábor lelkész, Romsics Ignác történész, Vörös Imre alkotmányjogász. A levélírók felszólítják Budapest önkormányzatát, „kérdezzen meg bennünket helyi népszavazás formájában, akarjuk-e ezt a változtatást”.
A kereszt tervéről augusztus 12-én számolt be a Nemzeti Hauszmann Program egy Facebook-posztban, miután a HVG a Citadella felújításáért felelős Várkapitánysághoz fordult. A lap birtokába jutott ugyanis egy látványterv, amelyen a Szabadság-szobor (eredeti nevén Felszabadulási emlékmű) talapzatán egy hatalmas kereszt látható. Az emlékművet a II. világháború után megalkotó Kisfaludi Strobl Zsigmond jogörökösei a Citadella átépítését tervező Art1Design Stúdió megkeresésére korábban jelezték, nem járulnak hozzá ahhoz, hogy kereszt kerüljön a talapzatra.
A terv nyilvánosságra kerülése után Hofher József jezsuita szerzetes a Szemlélek blogon kifejtette, hogy ez mélyíteni fogja a társadalomban meglévő feszültségeket és ellentéteket, rombolni fogja a keresztény felekezetek presztízsét „mivel a Kármelita Államegyházi Kormányzat a katolikus egyházhoz kapcsolódó szimbólumot állít a vita középpontjába”. A Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely viszont a múlt heti kormányinfón azt mondta: „egy kereszt nem sérti a Szabadság-szobor integritását”.
A Citadella átépítéssel felérő felújítása nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházás, vagyis semmilyen önkormányzatnak nincs beleszólása, minden a Miniszterelnökséghez tartozó Várkapitányság Nonprofit Zrt. égisze alatt zajlik. A munkálatokra kiírt nettó 20 milliárd forintos keretszerződést Mészáros Lőrinc cége, a ZÁÉV Zrt., valamint a Garancsi István-féle Market Építő Zrt. nyerte meg 2021-ben (egy tavalyi módosítás szerint a költségvetést évente az inflációhoz igazítják), és a Hauszmann-program mostani posztja szerint várhatóan 2026-ra végeznek.