A magasabb minőségű ételek, a több zöldség-gyümölcs és az ebédpénz-kompenzáció tavalyi bevezetése után újabb ötletekkel teszi színvonalasabbá a közétkeztetést Újbuda. A gyerekek salátákat és egyéb kiegészítő finomságokat válogathatnak az ebéd mellé, a szülők pedig annak örülhetnek, hogy a kibővített étkezéshez egy évig változatlan áron juthatnak hozzá.
A kerületi önkormányzat étkeztetési feladatai közé tartozik a gyermekek (bölcsőde, óvoda, iskola), valamint a szociálisan rászorulók (idősek, betegek, intézmények gondozottjai, fogyatékkal élők, hajléktalanok) ellátása. Újbuda egy évben megközelítőleg 5,2 milliárd forintot fordít a közétkeztetés napi 23 ezer ételadagjának előállítására, amellyel minden nap 10 ezer embert lát el.
Tavaly startolt a reform
Az önkormányzat a 2023-as közbeszerzésre alapozva olyan változtatásokat vezetett be, mint az A és B menü közötti választás lehetősége az iskolai menzán és a szociális intézményekben, vagy a több zöldség és gyümölcs a menüben. A menzareform részeként fogyasztói visszajelzési rendszert honosított meg a köznevelési intézményekben: a gyerekek és szülők tavaly óta beküldhetik véleményüket a menzáról, így az étkeztető cég gyors reakciót adhat az ízlésbeli és minőségi igényekre. Az elmúlt két évben elszabadult, 50 százalék közelébe is kúszó élelmiszer-infláció nem kedvezett a családbarát menzarendszer fejlesztésének. Az önkormányzat – látva a jelentősen emelkedő közétkeztetési költségeket – 2022 végétől 2023 végéig átvállalta a szolgáltatói áremelésből származó különbözetet. A szülők a hiperinfláció előtti áron fizethették az iskolai ebédet; a térítési díj csak 2024 februárjában emelkedett, a támogatottak létszámának jelentős bővítése mellett.
Nagyobb választék, egészségesebb étel
Érvénytelen lett a XI. kerület közétkeztetésére kiírt újabb közbeszerzési eljárás, így további egy évvel meghosszabbodik a Pannon Menzával életben lévő szerződés. A szolgáltatóval folytatott többlépcsős tárgyalás eredményeként azonban dr. László Imre polgármester látványos újításokat és kedvezményeket ért el, amelyek már a szeptemberi iskolakezdéstől érzékelhetők lesznek. Ezek között a legfontosabb, hogy Újbuda vezetése nem emeli meg a térítési díjat, így a 2024/25-ös tanévben a szülők ugyanazzal az árral számolhatnak, mint az előzőben. Az önkormányzat emellett szerződésben kötötte ki, hogy a szolgáltató még a szokásos inflációkövető áremelést sem érvényesítheti a közétkeztetési díjakban. A kerület azzal, hogy nem fizeti ki az inflációt a cégnek, 250–350 millió forint közötti összeget spórol meg a 2025-ös költségvetés javára.
A reform részeként az ételkínálat is bővül. A kerület 19 általános iskolájából az arra igényt tartó 17 intézmény étkezőjében salátabár létesül. A diákok három rekeszből válogathatnak: az egyikből zöldséget vagy savanyúságot, a másikból gyümölcsöt vagy kompótot, a harmadikból salátát és salátaöntetet szedhetnek. Az A-B menüválasztásos ebéd mellett további lehetőségként heti két alkalommal változó összetételben kalács vagy kenyér, vaj vagy margarin, méz és lekvár is várja őket. Az Őrmezei Általános Iskolában és a Bárdos Lajos iskolában, valamint a József Attila Gimnáziumban tesztjelleggel bevezetik a svédasztalos ebédet, vagyis a diákok szabadon szedhetnek a felkínált ételekből. A Bárdosban a szolgáltató azt is vállalta, hogy felújítja a leromlott állapotú étkezőt. Az előírt módosításokat a szolgáltatónak legkésőbb november 30-áig kell szakaszosan bevezetnie.
Jól vizsgázott az ebédpénz-kompenzáció
A tavaly elstartolt menzareform másik pillére az országban egyedülálló ösztönzőként bevezetett visszatérítési rendszer. Ennek lényege, hogy a gyermekétkeztetésben minden időben lemondott ebédért az önkormányzat 500 forint kompenzációt fizet vissza a szülőknek. A lépés jelentősége nagy, mivel a résztvevők több mint fele részesül szociális alapon térítésmentes étkeztetésben. Ha a gyerek valamiért nem megy iskolába, az ételadagját feleslegesen szállítják ki. Mióta azonban anyagilag motiválttá tették a lemondást, az étel nem kerül a kukába, ugyanis meg sem rendelik. Ezzel nemcsak a szülő jár jól, de az önkormányzat is: nem kell kifizetnie a 2000 forintba kerülő ételadagot. Az újítás sikerét jól mutatja, hogy Újbuda a bevezetés óta eltelt fél év alatt közel 4,5 millió forintot fizetett vissza a szülőknek, ezzel pedig 466 gyerek étkezési díja nem veszett el.
Ne felejtsék: a június, július, augusztus havi lemondásokra szóló kompenzációs igénybejelentést augusztus 15-éig lehet az erre készült formanyomtatványon leadni!
T. D.