Különleges feladatra vállalkozott a Karinthy Színház a New Wave Fesztivállal. Az első alkalommal megrendezett eseménysorozatot egyhetes workshopok előzték meg, a meghívott magyar színészek külföldi rendezőkkel dolgoztak együtt.
Mozgásos gyakorlatokkal, maszkban is bemutatták a Karinthy Színházban Luigi Pirandello Hat szereplő szerzőt keres című darabjának egy részletét. Az első ízben megszervezett, június 8-án zárult New Wave Fesztiválon egyebek között az olasz Enrico Bonavera rendező instrukciói alapján került színpadra a 20 perces produkció. A premiert egyhetes műhelymunka előzte meg, amelyben a fesztiválra pályázat alapján kiválasztott magyar színészek dolgozhattak együtt Bonaverával. A 20. század drámairodalmát megreformáló művet a 16. századi olasz műfaj, a commedia dell’arte eszközeivel mutatták be. – A reneszánsz korában született commedia dell’arte az olasz és európai színház ma is élő hagyományait teremtette meg. Találkozása a New Wave Fesztivállal kissé paradox. Pirandello a klasszikus és a kortárs dramaturgia közötti egyensúlyt hozza létre – mondta lapunknak az olasz rendező.
A másik csapat által bemutatott Pirandello-részletet Ilja Bocsarnikovsz, a Karinthy Színház művészeti vezetője rendezte, ők arra tettek kísérletet, hogy az olasz színház történetét egyetlen pillanatban csípjék el. – A Karinthy Színház komoly hagyományokkal rendelkezik. Olt Tamás igazgatóval igyekszünk ezt megőrizni. Nemcsak kortárs darabokat keresünk és adunk elő, régebbieket is előszeretettel viszünk színpadra. Utóbbiaknál azon vagyunk, hogy valami teljesen más színt csillogtassunk meg – mondta lapunknak Bocsarnikovsz. – Ezért is rendeztük meg újdonságként a New Wave Fesztivált. Az első alkalom mindig a tapasztalatszerzésről szól: beleszagoltunk a rendezvénysorozat ízébe. A későbbiek során majd kiderül, érdemes-e tradíciót teremtenünk. Ha így lesz, akkor a New Wave-hez minden évben hozzá kell tenni valami újat, valami frisset – tette hozzá a művészeti vezető. A harmadik külföldi rendező az orosz Marfa Gorvits volt, az Izraelben élő művész a verbatim színház eszközeivel ismertette meg a résztvevőket.
A tavalyi elsöprő siker után a Karinthy Színház júniusban rendezte meg az idei Nemzetközi Történetmesélő Fesztivált. A fővédnök Berecz András volt. Ezúttal három ír történetmesélő érkezett. A több mint negyvenéves tapasztalattal rendelkező Colin Urwin népdalénekes, dalszerző, történetmesélő az ír tradíció mellett saját dalait, történeteit és monológjait is beleszőtte műsorába. Sokszor lép fel múzeumokban, iskolákban, az alkalmazott történetmesélés terén számos csoporttal dolgozik együtt, többek között speciális igényű gyerekekkel és felnőttekkel.
A dublini Jack Lynch folklórelemeket kombinál ősi ír mítoszokkal, varázsmesékkel és abszurd mesékkel, iskolákban, könyvtárakban, börtönökben, idősek otthonában és művészeti fesztiválokon lép fel. Az ír szóbeli hagyományt képviselte már egyebek között Európában, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában, a Karib-térségben és az Egyesült Államokban is. Gyakran dolgozik együtt bevándorlókkal és menedékkérőkkel, demenciában szenvedőkkel.
A Wexfordból származó Joe Brennan kalandos elbeszélésekkel épít hidat a képzelet világába, több mint húsz éve mondja az ír tradíció, valamint saját történeteit minden korosztálynak, emellett gyermekdarabokat is ír. Meséivel sokat utazott Izlandra, Norvégiába, Indiába, Oroszországba, az Egyesült Államokba és Európa-szerte.
T. K.