Néhány jó programot, könyvet, koncertet, színházi előadást ajánlunk – kizárólag elfogultan. Olyat, amit mi szeretünk, és bízunk benne, hogy másnak is legalább akkora örömet okoz.
Az éjszakám a nappalod
Miután ez bevallottan elfogult ajánló, bátran javasolhatom megnézésre azt a 2015-ös mozifilmet, amely ezekben a napokban jelent meg két streaming platformon, a Netflixen és a magyar filmekre szakosodott filmio.hu-n. Az éjszakám a nappalod a film címe igazi sztárparádéval. Czukor Balázs, Anger Zsolt, Scherer Péter, Pálos Hanna, Szamosi Zsófi, Borbély Alexandra, Kaszás Gergő játszik a főbb szerepekben, és talán itt állt utoljára kamerák elé a felejthetetlen Pap Vera. S egy epizód erejéig feltűnik benne a ’90-es évek budapesti éjszakájában alapembernek számító, Magyar Narancs-beli kollégánk, Kovácsy Tibor is, aki nemzedékeknek tanította meg, mit jelentett valaha „szerkesztő úrnak” lenni. A film zenéjét Zságer Balázs szerezte.
A budapesti éjszaka szürreális világa már többeket megihletett, a furcsa fazonok, misztikus helyek, csalárd kalandok évekre adnak mesélni valót a később konszolidálódó nemzedékek tagjainak. Főleg, ha valaki a normál hétköznapokból keveredik ide: a főhős valami oknál fogva képtelen elaludni, ezért éjszakánként megszökik gyönyörű barátnője (Szamosi Zsófi) mellől, és csatangolni kezd ebben a számára furcsa világban, amely egyébként itt villog mellettünk Budapesten. S megjelenik a csábítás, nem csak fiatal lányok (Pálos Hanna) képében. Merthogy ez a léha világ vonzza a szerencselovagokat, a piti bűnözőket, akik nagynak akarnak tűnni (Anger Zsolt). Főszereplőnk, Novák, akinek tétova, a dolgokból nem mindent megértő figuráját Czukor Balázs adja remekül, éppen ideális balek lehet egy nagyszabású tervben. A terv része egy bankigazgató, egy gyógyszersegély-szállítmány, egy orosz teherautó meg egy hulla. Hogy pontosan kié, az még nincs eldöntve. Novák azonban nem akar bűnözővé válni. A többi pár kattintásra van már csak tőlünk. Ott az is kiderül, mi csöng a halott zsebében, és Borbély Alexandra tényleg megevett-e egy gyűrűt. Külön öröm, hogy a moziforgalmazásban sokszor meglehetősen gyorsan és igazságtalanul eltűnő filmek könnyen elérhetők ma már online. Ez a film nemcsak vicces, izgalmas krimi, de remek korrajz is mindazoknak, akik elmerültek már a budapesti éjszakai életben, és azoknak is, akik eddig valahogy kimaradtak belőle.
Ezeken az utcákon élünk, ezekre a helyekre jártunk, ezekkel a fazonokkal találkoztunk, közben lehet, hogy észre sem vettük, hogy egy szürreális világ csetlő-botló, gyakran nagyképű, mégis kisstílű szereplőivé váltunk.
Ha efféle bonyoldalmakba azért legtöbbünk nem is kerül, mégis mi vagyunk itt, a vászon után a képernyőn.
(Az éjszakám a nappalod, írta és rendezte: Dési András György, Móray Gábor, operatőr. Csukás Sándor. Új Budapest Filmstúdió. Most a Netflix és a filmio.hu műsorán.)
Műút Miskolcról
A Műút egy izgalmas irodalmi, művészeti és kritikai folyóirat, amely Miskolcon jelenik meg, de mióta feltalálták az internetet, ez az elérés szempontjából nem sokat jelent. Kifejezetten jól szerkesztett kiadvány – a nyomtatott verzió még szép is –, tele izgalmas írásokkal. Kritika, elemzés, szépirodalmi művek – méghozzá jelentős részben a kortárs, igen gyakran fiatal, bár nem feltétlen pályakezdő szerzők írásainak közlésére vállalkoznak. A legutóbbi számban olvashatunk egy részletet Kemény Lili megjelenés előtt álló kötetéből, amely a hatalom által szétbombázott Színház- és Filmművészeti Egyetem szabad polgárainak hősies, ám végül kudarcba fulladt vállalkozásáról, a 155 esztendős iskola elkeseredett védelméről szól. Megtalálhatjuk a minap elhunyt Ferdinandy Györgyöt (ő volt az örök fiatal). És amit mindenkinek ajánlok, még olyanoknak is, akik iskoláskorukban felhagytak a versek élvezetével: semmiképpen se hagyják ki Horváth Eve költeményeit. Megjelent itt egy szerényen Szonettkoszorú című szonettkoszorúja, amely nem csupán a mesteri szerkesztés miatt emeli a legnagyobbak közé az amúgy fiatal szerzőt. Én, mióta ezt olvastam tőle, vadászom a költeményeire. Minden találat jókora örömforrás. Csak ajánlani tudom. Kivételesen elfogultság nélkül.
(Műút [muut.hu] irodalmi, művészeti és kritikai folyóirat kiadója és a Műút portál működtetője a Szépmesterségek Alapítvány.)
D. J.