A jövő megoldásai a startup pályázaton

Digitális rovarcsapda, vízhálózati repedéseket feltérképező robot – idén is változatos ötletekkel lepték meg az egyetemisták Újbuda Hallgatói Startup Pályázatának zsűrijét. A legjobb négy csapat egy-egy millió forint támogatással és egy évig tartó mentorálással vághat bele vállalkozásába.

Újbuda hetedik éve meghirdetett startup pályázatán a budapesti felsőoktatási intézmények 35 év alatti hallgatói indulhattak egyénileg vagy maximum ötfős csoportokban; az elbírálásnál előnyt jelentett, ha a vállalkozás a XI. kerületben jön létre, vagy itt fog működni. Idén 24 csapat jelentkezett, egyesek már a gyakorlatban bevetett fejlesztéseket is bemutattak. A pályázatok leginkább mérnöki, informatikai fejlesztésekre épültek, a legnépszerűbb terület a környezetvédelem, az újrahasznosítás és az egészségügy volt.
A Polgármesteri Hivatalban rendezett döntőbe hét csapat jutott be, és prezentációban ismertették találmányukat az egyetemek és tőkebefektetési cégek képviselőiből álló zsűri előtt. – A korosztályra jellemző alkotókedv új irányokat adhat a világnak, amire ma óriási szükség van – mondta köszöntőjében László Imre polgármester. Orosz Anna alpolgármester azt hangsúlyozta, rendkívül fontos a fiatalokat innovatív gondolkodásra ösztönözni, hiszen ők rendelkeznek a legtöbb kreatív energiával, ami 10-20 évnyi munkában eltöltött idő után már gyakran háttérbe szorul. – Jó látni, hogy sok ötlet már a megvalósítás útjára lépett – tette hozzá.
– Nem túl lendületesen, de nő a fiatalok érdeklődése a vállalkozások iránt, amit elsősorban az befolyásol, milyen piaci sikereket látnak maguk körül. Ha azt látják, hogy a siker a kitartástól, tehetségtől függ, akkor ez vonzani fogja őket – jelentette ki lapunknak a pályáztatás lebonyolítását végző Ifjúsági Vállalkozásélénkítő Egyesület elnöke. Moll János úgy véli, a mai fiatalság nem okosabb a korábbi generációknál, kibontakozásukat viszont nagyban segíti a nyitott világ. – Néhány évtizede a környező országok ötletei épültek egymásra, ma az internetnek és a globalizációnak köszönhetően egy magyar fiatal egy új-zélandi ötletre is rátalálhat a szobájából, és átültetheti azt hazai környezetbe. Ezért olyan fontos a nyelvtudás és a szabad internet – tette hozzá Moll János.
Az első négy helyen az Entremo, a Hydrobot, a Refilamer, illetve a Smapp Lab csapat végzett, elnyerve az 1-1 millió forint támogatást és az egy éven át tartó szakmai mentorálást.

T. D.

Entremo
A BME-s diákok által fejlesztett betegmonitorozó rendszer a kórházi személyzet tehermentesítését szolgálja. A rendszer egy okoskarkötőre épül, amely a kórházi ápoltak, idősek vagy sürgősségi ellátást igénylők csuklóján pulzust, oxigénszaturációt és testhőmérsékletet mér. Az adatokat a karkötő elküldi egy számítógépre, de más jelzőrendszerekkel ellentétben nem riaszt: a monitort figyelő szakápoló dönti el, milyen érték esetén avatkozzanak be. A rendszer az elesést is képes detektálni, valamint automatizálja az adminisztrációt.

Hydrobot
A Budapest vízhálózatát alkotó csőrendszer apró repedésein évente 23 millió köbméter ivóvíz folyik el, ami megegyezik 640 ezer ember éves vízfogyasztásával. Erre jelenthet megoldást a BME egy éve együtt dolgozó mérnök-informatikus csapata által fejlesztett Hydrobot. A pici robot képes végigjárni a csőhálózatot, videofelvételeket készíteni róla, majd az adatok elemzése után megállapítani a hibák pontos helyét. Ez alapján a szakemberek kijavíthatják a rendellenességeket. A Hydrobotot már használják vízszolgáltató cégek.

Refilamer
A BME gépészmérnök és az SZTE villamosmérnök hallgatói a 3D-s nyomtatáshoz használatos alapanyag, a filament környezetbarát és takarékos előállítására találtak megoldást. (Egy átlagos amatőr felhasználó évi 250 ezer forintot költ filamentre.) Refilamer nevű találmányuk PET-palackból állítja elő a nyomtatáshoz szükséges műanyag csíkot, ami tizedére csökkenti az alapanyagköltséget. A berendezés otthon is használható, és nem termel mérges gőzöket, mert nem égeti a műanyagot, csupán hőformázza. A készülék 150 euróból előállítható, az alkatrészcsere érdekében a diákok már dolgoznak moduláris átalakításán.

Smapp Lab
A rovarok elleni védekezést szolgálja az ELTE, a BME és a BCE hallgatóinak találmánya, egy digitális rovarcsapda-hálózat. Ez abban segíti a gazdákat, hogy a megfelelő időben a megfelelő mennyiségű, illetve típusú szert vessék be a kártevőkkel szemben, így elkerülhető az egész éves erős vegyszerhasználat. A csapda befogja a kukorica két legnagyobb ellenségét, a gyapottok-bagolylepkét és a kukoricamolyt, egy kamera pedig felvételeket készít a berepülő rovarokról. Ezeket képfelismerő rendszerrel elemzik, így grafikonon lehet figyelemmel kísérni a rajzást. A klímaváltozás miatt a rovarok életciklusa is változik, ami kiszámíthatatlanná teszi a károkozást – a Smapp Lab ezt a problémát is képes kiküszöbölni. A csapat vállalkozása tavaly zárta első piaci évét, már közel 200 csapdájukat használták ukrán, román, bolgár és magyar gazdák.

A ROVATBÓL

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support