A Goli Kelenföldön

A Budafoki út 111–113. alatti, ma meglehetősen eklektikus egykori gyárépületek valamikor szebb napokat is megéltek. Itt működött a legendás Goldberger textilgyár egyik fontos üzeme.

azok a gyáróriások, amelyek aztán évtizedeken keresztül adták a magyar ipari termelés jelentős részét, és határokon túl is ismertek lettek. A Weiss Manfréd Művek Csepelen (Weiss Manfréd, majd a Chorin és Mauthner család irányítása alatt), később a Tungsram Újpesten (Aschner Lipót vezetésével), valamint a „Goli”, amely Goldbergerék kicsiny családi kékfestő üzeméből lett a kor egyik legjelentősebb könnyűipari cégcsoportja.

itt vált nemzedékről nemzedékre jelentősebbé, hogy aztán kinőve az ottani területeket új üzemeket építsenek, egyebek közt Kelenföldön is. A zsidóságára és magyarságára egyaránt büszke Goldberger család nem véletlenül telepedett meg Óbudán, hiszen ez az 1873-ig, Budapest létrejöttéig önálló város jóval liberálisabban viszonyult a zsidó lakosokhoz. Cserébe gazdag és erős közösség alakult ki, komoly ipari és kereskedelmi fejlesztésekkel virágoztatták fel a települést. Ma is álló, részben a Goldberger család támogatásával épült nagy zsinagógájuk napjainkban is hirdeti a közösség egykori erejét.
Ugyanakkor a Goldbergerek nagy magyar hazafiak is voltak. Az 1848–49-es szabadságharc idején még egyenruhákat is gyártottak a forradalom seregének. Meg is lett ennek a böjtje. A magyarokra amúgy is komoly büntetést és hadisarcot kivető Ferenc József-i uralom külön szankciót rótt a forradalom és szabadságharc támogatásáért a Goldberger-gyárra.
A termelés amúgy is nehezen indult újra a harcok után, mert a családfő, Goldberger Sámuel meghalt. Így a gyárat felesége, Adler Erzsébet virágoztatta fel, miközben 17 (!) gyermeket is felnevelt. Az üzlet beindult, a Goldberger termékei egyre kelendőbbek lettek határon túl is. Annyira, hogy 1857-ben a császár és király, Ferenc József személyesen ellátogatott a gyárba békejobbot nyújtani, oldalán feleségével, Erzsébettel, akinek különösen a nyomott, színes kelmék nyerték meg a tetszését. Az uralkodó 1867-ben a Goldberger családot nemesi címmel jutalmazta, a Horthy-korban az akkori családfő, Goldberger Leó, immár budai Buday-Goldberger Leó báróként felsőházi tag is lett.
Az I. világháború után a gyár gyorsan bővült, ezért a cég 1923-ban Kelenföldön, a Budafoki úton létesített egy szövödét, majd 1927-ben egy hozzá kapcsolódó fonodát. Ezzel létrejött a Keltex, a Goldberger cég Kelenföldi Textilgyára (másik gyára, a Textilnyomó továbbra is Óbudán működött). Az új terület kiválasztása mellett szólt, hogy itt sorra létesültek a nagy gyárak, volt út, víz, és még vasúti iparvágányt is építettek.
Az eleinte Wespag néven futó kelenföldi üzem gyorsan sikeres lett. Lenvásznat, pamutvásznat, kevert textíliákat gyártottak itt hatalmas gépek tucatjain. A gyárbéli viszonyokról így számolt be egy szemtanú: „A Keltex – vagy ahogy az ismerősök hívták, a Goli – hatalmas volt. Három műszakban foglalkoztatta a munkásokat, akiknek a túlnyomó többsége női dolgozó volt. A folyamatos műszakban dolgozó asszonyok és lányok igen nehéz körülmények között végezték a munkát. A (…) a borzalmas szövödei zaj, a gépek (szálak) állandó figyelése az elviselhetőség határig terjedő fizikai és idegi megterheléssel járt. Hozzá kell tenni, hogy a textilgyári (szövödei) körülmények általában ilyenek voltak, ez egy ilyen ipar volt. A következmény halláskárosodás, lábfájás, visszérbetegség, gyomorfekély és még ami a halmozott terheléshez járult”. Az is biztos azonban, hogy a Goldbergerek nagyon fontosnak tartották a szociális és jóléti intézményeket. A dolgozóknak szállást hoztak létre, működött óvoda, bölcsőde, orvosi rendelő, kultúrház.

Városliget, Budapesti Nemzetközi Vásár, 1941 (fortepan/Pesti Brúnó)

Goldberger Leó nemcsak a kor egyik leggazdagabb embere lett, hanem fontos közéleti szerepeket is betöltött. Felsőházi tagsága mellett a gyáriparosok szervezetének egyik vezetőjévé választották, a kormányzó, Horthy Miklós egyik fia igazgatósági tagságot kapott a cégében, a tulajdonos pedig közvetlen kapcsolatban állt Horthyval, egyes beszámolók szerint a kártyapartnere volt. A zsidótörvények miatt ugyan fel kellett volna adnia a gyárát, a tulajdonát, de külön felmentéssel valamennyit megtarthatott ezekből. A helyzet így is komoly volt, ám noha sokan ajánlották a Goldberger családnak, meg is tehették volna, mégsem menekültek el a holokauszt árnyékában sem. Egyszerűen nem tudták elhinni, hogy nekik, hű magyaroknak és sikeres nagyvállalkozóknak bármi bajuk eshet.
Pedig az ijesztő jelek sokasodtak. A zsidótörvényeken túl a parlamentben külön megtámadta a kelenföldi gyárat a kor hírhedt nyilas politikusa, Matolcsy Mátyás azzal, hogy kivételeznek a zsidó dolgozókkal a keresztények kárára. Goldberger öntudatosan válaszolt, többek között felemlítve, hogy a Műegyetem textilkémiai szakát ő finanszírozta, több mint 350 ezer pengőt ajánlva fel e célra (ez a „havi kétszáz pengő fixszel, ma az ember könnyen viccel” kora).
A német megszállás után ez sem számított. Goldberger Leót Mauthausenbe deportálták. Azon a napon, 1945. május 5-én pusztult éhen Magyarország korábban egyik leggazdagabb embere, amelyiken az amerikai csapatok felszabadították az ausztriai haláltábort.

Teréz körút az Oktogonnál, május 1-jei ünnepség felvonulói (fortepan/Berkó Pál)

A háború után a romokat eltakarítva viszonylag gyorsan újraindították a termelést Kelenföldön is. A Goldberger céget 1948-ban államosították, az ’50-es, ’60-as években részekre szabdalva működött tovább (Goldberger Textilnyomó, Kelenföldi Textilkombinát, majd Budaprint néven), gyártotta többek között a műszálas otthonkaanyagokat, műnyomott kendőket és lenvászon asztalneműket. A ’80-as években a kelenföldi gyár arról lett ismert, hogy sok száz kubai vendégmunkás szövőnő dolgozott itt, tanulta a szakmát.
A Goldberger család nagy része még 1948-ban elmenekült az országból. A rendszerváltás után az akkor már idős, Párizsban élő, a textiliparban dolgozó Buday-Goldberger Friderika (Leó lánya) visszatért, megpróbált befektetőket szerezni a gyár megmentéséhez – sikertelenül.
A 114 ezer négyzetméteres területen csak egy csarnok emlékeztetett már az egykori sikeres kelenföldi termelőüzemre. A gépeket eladták és kidobták. A felszámolóbiztos még a gyár által épített lakásokat is eladta. A ’90-es évek végén az az Állami Vagyonügynökség még 100 millió forintot remélt a maradék területek, köztük a gyári focipálya eladásából. 1997-ben a XI. kerületi önkormányzat abban bízott, kisebb vállalkozásoknak adhatják át a területet, amelyre amúgy csak 1960-ban vezették be a magyar állam tulajdonjogát. A kétszáz esztendős céget 1997-ben számolták fel végleg. Azóta nincs a világban közismert magyar könnyűipari vállalat.
Ma Budán a Goldberger Textilipari Gyűjtemény őrzi a Goli, illetve a többi hajdani magyarországi textilgyár emlékét.

A ROVATBÓL

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support