– Nem tervezünk összevonni campusokat, és elköltöztetni sem – jelentette ki Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora; a 444-en megjelent cikk tartalmát pedig álhírnek nevezte az egyetem hatalmas érdeklődés mellett, több száz diák részvételével zajló állománygyűlésén. Újságírói kérdésre megerősítette, a MATE részét képező Villányi úti Budai Arborétum területe nem csökkenhet, „az szent és sérthetetlen. Nem nyúlunk hozzá, az szerves része az oktatásnak”. A rektor hangsúlyozta: „az arborétum az egyetem tulajdonában van, azt csak mi tudnánk eladni, átadni viszont nem tudjuk senkinek, erre nincs jogi lehetőség”. Majd hozzátette: korábban sem merült fel az értékesítés. Az egyetem jövőjéről szóló nyilvános tájékoztatót kifejezetten azért szervezték, hogy tisztázzák a sajtóban megjelent találgatásokat arról, hogy a Csányi Sándor vezette kuratórium értékesítheti az arborétumot.
Utoljára 2021 nyarán futotta körbe a médiát a feltételezés, hogy a kormánynak szándékában áll a MATE Villányi úti campusát Gödöllőre költöztetni, és eladni az egyedülálló természeti és oktatási értéket képviselő Budai Arborétumot. A rektor most elárulta, az egész egyetem, azon belül a budai campus működése is racionalizálásra szorul, készül egy átfogó fejlesztési terv, „tehát lesznek mozgások”. Kifejtette, a Villányi úti campus jóval nagyobb területen működik, mint amekkorát a 4000-ről 3000 fősre mérséklődött hallgatói és dolgozói létszám igényel, „ehhez kell igazodni”. – Megkezdődött egy átfogó program, ami a 40–50 éve érintetlen épületek megújulását célozza. A falakon karvastagságú repedések éktelenkednek, a körülmények nem méltók sem a hallgatókhoz, sem az oktatókhoz – mondta a rektor, aki elismerte, a most zajló felmérés eredményeként az egyetem dönthet úgy, hogy a budai campus egyes épületrészeit eladja. Kérdésünkre, hogy továbbra is biztosított marad-e az egyes épületek oktatási funkciója, azt mondta, „ezt nem tudom megígérni”, mert a racionalizálás része a használaton kívüli vagy feleslegessé vált létesítmények értékesítése. Az ebből befolyó bevételt szigorúan helyben, az egyetem fejlesztésére fogják elkölteni.
Arra az újságírói felvetésre, hogy miként működhet egy idegen tulajdonú és funkciójú ingatlan az arborétum területén, annyit mondott: „ha eladok valamit, nem mondhatom meg, hogy ott mit építsenek. De ez bonyolult dolog, mert egy védett arborétum területéről van szó. Tehát ez létező jogi kérdés”.
A legutóbb a 444-en megszellőztetett, korábban lapunk által is tárgyalt értesülések és feltételezések részben egyetemi belső információkon, részben a MATE alapítványa által 2022-ben kiírt közbeszerzésen alapulnak. Utóbbi az agráregyetem új gödöllői campusának megtervezését célozta, tényszerűen szerepelt benne a budai campus integrálása. Tavaly azonban visszavonták a közbeszerzési eljárást, mert az ehhez szükséges 200 milliárd forint állami támogatást állítólag mégsem kapta meg a projekt. A campus épületei műemléki védelem alatt állnak, az arborétum pedig 1975 óta fővárosi természetvédelmi terület.
Török Dániel