Sikerrel zárult Újbuda és a Novartis lakossági kardiológiai szűrőprogramja

Lezárult a Novartis Magyarország idei lakossági szűrőprogramja. A tavaly indult kezdeményezés célja, hogy támogassa a magyar lakosság egészségtudatosságát és a szív- és érrendszeri halálozás visszaszorítását. Idén három önkormányzattal együttműködésben több mint 1000 ujjbegyes vérvizsgálatot végeztek Újbudán, Szegeden és Nyíregyházán. Az eredmények azt mutatják, hogy a résztvevők közel 65 százalékának a magas koleszterinszintje miatt további vizsgálatokra lenne szüksége. 

Magyarországon és világszerte is kiemelkedően magas a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása: hazánkban a halálozások csaknem felét ezek a megbetegedések okozzák.[1] Számos klinikai vizsgálat és kutatás bizonyítja, hogy a magas LDL-koleszterinszint összefügg a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával. Ugyanakkor, ha az LDL-szintet sikerül csökkenteni és alacsonyan tartani, jelentősen mérsékelhető a szív- és érrendszeri problémák kockázata.[2] A magas koleszterinszint tüneteket nem okoz és nem is kizárólag az egészségtelen életmód következménye, hiszen gyakran örökletes tényezők állnak a háttérben, emiatt sokan nem is tudnak érintettségükről. Ennek felfedezésében is segíthetnek a rendszeres szűrővizsgálatok, mivel egy időben észlelt eltérés és az időben megkezdett orvosi kezelés akár életmentő is lehet.

A Novartis Magyarország azért indította el 2023-ban lakossági kardiológiai szűrőprogramját, hogy felhívja a figyelmet azokra a problémákra, amelyek hosszú távon komoly népegészségügyi kockázatokkal járhatnak. A tavalyi szűréseket követően idén a Szeged, Nyíregyháza és Újbuda önkormányzatával együttműködve országosan 10 alkalommal, Újbudán három eseményen várták ujjbegyes koleszterinszint-mérésekkel az érdeklődőket. 

A teljes szűrőprogram esetében 65% volt azok aránya, akiknek az ujjbegyes vizsgálat alapján javasolták a részletesebb labor paramétereket kimutató vénás vérvételt a szakemberek. Újbudán valamivel kedvezőtlenebb képet mutat a statisztika, 327 regisztráltból 233 fő (71%) esetében volt indokolt a vénás vérvétel.

Magyarországon sajnos kifejezetten rossz az emberek általános egészségi állapota, amelynek egyik oka, hogy a rendszeres és ingyenes szűréseket sok honfitársunk elblicceli, pedig a betegségek megelőzésének egyik legfontosabb és gyakran egyetlen eszköze a rendszeres szűrővizsgálat. Önkormányzatunk számára más szempontból is hangsúlyos terület az egészségügy; így például diagnosztikai vizsgálatok vásárlásával csökkentjük a várólistákat és más erőfeszítéseket is teszünk a gördülékeny ellátás biztosítása érdekében.” – mondta dr. László Imre polgármester. Hozzátette:  folyamatosan szélesítjük az ingyenes egészségügyi szűrések lehetőségét; ebbe a sorba illeszkedik a Szent Kristóf Szakrendelőben megrendezett egészségnap is, amelynek megszervezésében fontos partnerünk a Novartis Magyarország. Köszönöm nagylelkű segítségüket!”

„A kardiovaszkuláris vizsgálatok különösen fontosak a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzése szempontjából. Az idei események résztvevőinek lehetőségük volt a Lipoprotein(a) szint mérésére is, amely egy örökletes veszélyforrás lehet a szívbetegségek kialakulása kapcsán, ugyanakkor ismerete segíthet a megelőzésben” – hangsúlyozta Colette Matz, Novartis Magyarország ügyvezető igazgatója. Hozzátette: „Örömünkre szolgál, hogy részt vehettünk az Újbudán szervezett szűrőprogramon, és reméljük, hogy a jövőben is lesz lehetőség hasonló együttműködésekre a kerület önkormányzatával és intézményeivel.”

A lakossági szűrések mellett a Novartis tavaly felmérte azt is, hogy a 40 évnél idősebb magyar lakosság milyen szűrővizsgálatokon vesz részt. A megkérdezettek 26 százaléka csak bizonyos szűrővizsgálatokra megy el. 25 százalékuk az orvosi ajánlásoknak megfelelően rendszeresen jár sokféle szűrővizsgálatra, de további negyedük nyilatkozott úgy, hogy nem szívesen jár szűrővizsgálatokra, ezért csak akkor megy orvoshoz, ha azt tapasztalja, hogy baj van.[3]


[1] Eurostat https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Cardiovascular_diseases_statistics#Deaths_from_cardiovascular_diseases

[2] ESC/EAS irányelv – European Heart Journal (2020) 41, 111-188

[3] A Novartis felméréséről: 
A felmérés a Novartis megbízásából, a Pulzus© Kutatási Rendszer segítségével készült. 
Az adatfelvétel ideje: 2023.11.16-11.10.

A kutatási minta összetétele: A kutatás 700 fős mintája a 40 év feletti magyar alapsokaságot reprezentálja nem, kor, iskolai végzettség és település típus szerint.

A ROVATBÓL

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support